Ședință de lucru a preoților din Austria de Vest

În prima sâmbătă a lunii noiembrie, Parohia Ortodoxă Română „Maica Domnului Prodromița” din Bischofshofen a primit pentru prima dată vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a găzduit întâlnirea clericilor din Protopopiatul Austriei de Vest.

Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită de ÎPS Serafim cu participarea a 12 preoți, 2 diaconi și a multor credincioși. La finalul slujbei ierarhul a hirotesit întru duhovnic pe părintele Vasile Melinte de la Parohia Ortodoxă Română din Wels, iar apoi, împreună cu toți preoții, a săvârșit slujba de pomenire pentru cei adormiți dintre neamurile noastre. În cuvântul său, Înaltpreasfințitul și-a manifestat bucuria slujirii unei Liturghii înălțătoare în prezența tuturor preoților din parohiile Austriei de Vest, cărora le-a mulțumit pentru efortul de a fi prezenți la această întâlnire, unii dintre ei parcurgând peste 350 de km pentru acest eveniment.

După agapa frățească, pregătită de credincioșii parohiei a urmat ședința de lucru a Protopopiatului Austriei de Vest, prezidată de Mitropolitul Serafim, care s-a desfășurat timp de 3 ore. În prima parte a ședinței au fost prezenți și câțiva consilieri din fiecare parohie, deoarece s-au votat cenzorii și s-au discutat probleme administrative și organizatorice, care privesc întreaga comunitate. În partea a doua, ședința a continuat numai cu prezența clericilor și au fost discutate diferite probleme de ordin pastoral, misionar și liturgic, dar și documentul redactat de Sfântul Sinod cu privire la Taina Spovedaniei.

În încheierea ședinței, ierarhul a citit câteva rugăciuni de dezlegare și apoi a mulțumit tuturor preoților pentru participare și preotului paroh din Bischofshofen pentru organizarea acestui important eveniment.

 

Pr. Liviu – Paul Ghioc