Sesiunea de primăvară a Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania

La 12 martie 2022, a avut loc la Düsseldorf cea de-a 24-a sesiune a Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania (OBKD), la sediul Eparhiei Ortodoxe Sârbe de Düsseldorf și Germania. La întâlnire, condusă de președintele OBKD, Mitropolitul Augoustinos, au fost prezenți reprezentanți ai eparhiilor grecești, sârbe și române.

Episcopii prezenți au emis următoarea declarație despre războiul din Ucraina:

Declarația Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania (OBKD)

Düsseldorf 12 martie 2022

„Caută pacea și o urmează pe ea” (Psalmul 33 <34>, 15/ Biblia românească, Ps. 33,13, n.tr.)

Războiul nu poate și nu trebuie să fie un mijloc de atingere a scopurilor politice!

În calitate de episcopi ortodocși în Germania, condamnăm invazia și războiul ilegal din Ucraina și chemăm la pace și înțelegere.

Susținem inițiativa episcopilor din Ucraina și al episcopilor ruși din Germania în apelul lor la rugăciune și ajutorul activ pentru oamenii din Ucraina și pentru refugiați.

Rugăm pe toți credincioșii ortodocși din Germania să susțină unitatea comunităților noastre bisericești și a eparhiilor din Germania.

Mulțumim tuturor inițiativelor private și agențiilor guvernamentale care îi ajută pe ucrainenii aflați în nevoie și pe refugiați.

Pace tuturor!

 

Într-o scrisoare specială, episcopii au solicitat, de asemenea, tuturor comunităților bisericești ortodoxe din Germania și tuturor credincioșilor să înființeze inițiative de ajutor sau să susțină cât mai bine proiectele existente, precum și să se roage mai mult pentru cei afectați și pentru încheierea cât mai rapidă a acestui război.

În cadrul întâlnirii, episcopii au luat act de rapoartele diferitelor comisii ale OBKD și ale reprezentanților acestora.

În ziua următoare, 13 martie 2022, de Duminica Ortodoxiei, în catedrala sârbă din Düsseldorf a avut loc Sfânta Liturghie cuconcelebrare episcopală, la invitația Episcopului Grigorie al Eparhiei Ortodoxe Sârbe de Düsseldorf și Germania, prezidată de Mitropolitul Augoustinos.

Întâlnirea din toamnă a OBKD din acest an va avea loc pe 1 octombrie 2022 la Berlin.

Text și imagini de pe site-ul Mitropoliei Ortodoxe Grecești din Germania