Moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, aduse la închinare în Hamburg-Harburg

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, la invitația Părintelui Paroh Alexandru Cărbunescu, în perioada 25-28 August 2023, racla cu moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe de la Biserica „Sfântul Gheorghe – Nou” din București a fost dusă în Parohia „Sfinții Martiri Brâncoveni” și „Sfântul Ansgar” din Hamburg-Harburg.

Evenimentul a fost prilejuit de hramul parohiei din nordul Germaniei, totodată fiind prima dată când moaștele Sfântului Gheorghe au fost scoase din biserica bucureșteană.

Delegația care au adus cinstitul odor spre închinare în Hamburg a fost condusă de părintele paroh Emil Nedelea Cărămizaru. Vineri seară, după primirea Sfintelor Moaște ale Sf. Gheorghe și așezarea lor alături de moaștele Sfinților Brâncoveni și ale Sfântului Irodion de la Lainici, care sunt odoare de preț ale bisericii românești din cartierul Harburg al metropolei de pe Elba, Părintele Paroh Alexandru Cărbunescu împreună cu părintele Cărămizaru și alți slujitori ai altarelor de la parohii românești din Germania de Nord au săvârșit Taina Sfântului Maslu. După slujbă, credincioșii au participat la conferința cu tema „Importanța cinstirii sfintelor odoare în Biserica ortodoxă”, în cadrul căreia oaspetele de la parohia situată la Kilometrul zero al Capitalei a evidențiat rostul și rolul cinstirii sfintelor icoane și a sfintelor moaște.

Precedenta vizită a părintelui Emil Nedelea Cărămizaru la comunitatea românească din nordul Germaniei a avut loc în luna august a anului 2020, când un fragment din moaștele Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu a fost dăruit acestei biserici de pe meleaguri hamburgheze.

 

Duminică, 27 august credincioșii s-au închinat în continuare la Sfintele Moaște, participând totodată la slujba utreniei și la Sfânta Liturghie săvârșită în sobor de preoți.