Sfânta Liturghie arhierească la hramul parohiei române din Bamberg

În duminica a 20-a după Rusalii, parohia ortodoxă română din Bamberg, Germania, și-a sărbătorit ocrotitoarea, pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași. În mijlocul credincioșilor s-a aflat Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

 

Preasfinția Sa a poposit în parohie în ajunul sărbătorii, săvârșind slujba Vecerniei Mari unite cu Litia. După încheierea slujbei a urmat o seară duhovnicească, la care au participat mai mulți credincioși, având ca temă viața, învățătura și moștenirea spirituală lăsată de marele duhovnic român, părintele Teofil Părăian. A doua zi, duminică, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, alături de parohul comunității, părintele drd. Ionuț Păun.

După Sfânta Liturghie, s-a săvârșit un parastas întru pomenirea fericiților ctitori și a tuturor celor adormiți întru Domnul, pomeniți la Sfânta Liturghie. Apoi s-a vizionat o expoziție de fotografie cu tematica artei brâncovenești, cuprinzând cele mai cunoscute dintre ctitoriile familiei Brâncoveanu din Muntenia, Oltenia și Transilvania. Expoziția de fotografie a fost pusă la dispoziția parohiei prin bunăvoința ostenitorilor de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg. La sărbătoarea hramului, care s-a încheiat cu o agapă obștească tradițională, au participat peste 100 de credincioși veniți din mai multe părți ale Franconiei: Coburg, Schweinfurt, Erlangen, Fürth și Nürnberg.

Parohia ortodoxă română din Bamberg a fost înființată de părintele drd. Ionuț Păun în primăvara anului 2014, alături de un grup de credincioși, la îndemnul și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Arhiepiscop și Mitropolit al Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Sfintele slujbe se oficiază în biserica „Sankt Johannes” ce aparține parohiei greco-catolice ucrainiene din Bamberg, fiind amenajată în stil bizantin, cu multe icoane deosebite și cu Sfântul Altar pictat în frescă. Alături de Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, parohia din Bamberg mai are drept ocrotitori pe Sfinții Apostoli Kilian, Kolonat și Totnan, încreștinătorii Franconiei, regiune în care se află și parohia Bamberg.