Sfânta Liturghie cu elevii ortodocși din Salzburg

În perioada dinaintea marii sărbători a Nașterii Domnului și a vacanței de Crăciun, în școlile din Salzburg s-au oficiat slujbe ecumenice (Weihnachtsandacht) la care au participat mii de elevi și cadre didactice, profesori de religie. Elevii au fost implicați în oficirerea rugăciunii, au cântat colinde și au participat activ la programul spiritual specific. După perioada de restricții din anii precedenți se observă a reînviere mărturisitoare a credinței și datinilor creștine.

În dată de 22 decembrie 2022, în prag de vacanță, la inițiativa Inspectoratului Școlar die Salzburg și a Parohiei Ortodoxe Românești „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din orașul alpin, elevii ortodocși de diferite etnii au participat la Sfânta Liturghie, în pregătirea pentru sărbătorile Crăciunului Anului Nou și Bobotezei. Sfânta Liturghie a fost oficiată în limba germană în biserica românească și au slujit preotul paroh dr. Dumitru Viezuianu și preotul grec Arhimandrit Ilias Papadopoulos. Cei peste 150 de elevi de la liceele din Salzburg au rostit împreună Crezul și „Tatăl nostru”, în diferite limbi și alte rugăciuni liturgice. Preotul paroh a mulțumit cadrelor didacice și elevilor pentru participare și le-a dorit vacanță binecuvântată cu pace, liniște și bucurie.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de preotul grec care a subliniat semnificația profundă a nașterii Pruncului Iisus petru omenire și pentru întreagă creație. Este sărbătoarea care descoperă marea iubire al lui Dumnezeu față de lume, în care Pruncul Iisus, Fiul lui Dumnezeu nu se teme de ieslea săracă a Betleemului, nici de greutățile vieții pe pământ, ci le acceptă pentru mântuirea neamului omenesc.
După slujbă elevii au avut convorbiri pe tema sărbătorilor apropiate, au făcut planuri de vacanță și au participat la agapă oferită de oficiul parohial.