Colindând prin Viena

Marți, 20 decembrie, o parte din copiii Școlii Parohiale a Parohiei „Sf. Antonie cel Mare” au reluat tradiția colindatului prin Viena, întreruptă în timpul pandemiei. Deși valul de gripă i-a blocat, din păcate, acasă pe mulți doritori, la colind au participat 20 de copii plus 9 însoțitori adulți. Din repertoriu au făcut parte colinde atât în limba română cât și în germană.

Copiii au colindat mai întâi pe membrii Ambasadei României la Viena, fiind întâmpinați cu multă căldură, primind în dar, din partea ministrului-consilier și însărcinatului cu afaceri a.i., doamna Andrea Amza-Andras, cărți de basme și povești în limba română (https://viena.mae.ro/local-news/1678). Domnul Cristian Daniel le-a prezentat colindătorilor istoria Ambasadei României la Viena.

Colindul a continuat la Capela ortodoxă „Sf. Ioan Gură de Aur” a Mitropoliei grecești a Austriei, unde vestea Nașterii Domnului a fost primită de părinții dr. Nikolaus Rappert (paroh) și Athanasios Buk și de o grupă de enoriași cărora li s-au alăturat reprezentanți ai cercetașilor austrieci (Pfadfinder). După ce au colindat cu mult suflet, copiii au luat în primire, din partea cercetașilor, lumina adusă (ca în fiecare an) de la Biserica Nașterii Domnului din Ierusalim și care se împarte ca „lumină a păcii“ (Friedenslicht), în multe biserici creștine din Austria și întreaga Europă. Lumina a fost adusă la finalul colindatului la Biserica Sf. Antonie și va arde în toată perioada Sărbătorilor în Sfântul Altar și la lumânărar.

Un al moment frumos al colindului a fost primirea oferită de episcopul sârb-ortodox, PS Andrej, la sediul episcopiei din sector 3 al Vienei. Dânsul a fost impresionat de profesionalismul cântării, de entuziasmul copiilor și de dorința lor de a practica obiceiul colindului prin Viena. El a stat de vorbă cu fiecare copil în parte și la final i-a învățat pe colindători un cântec african, pe care, la rândul său îl învățase de la creștinii din Africa.

Pe drum, grupul de colindători s-a oprit și la catedrala Sf. Ștefan din centrul Vienei și s-a rugat cu voce tare, în limba română și germană, la icoana Maicii Domnului din catedrală.

La final, colindul sfânt și bun a răsunat în Biserica romano-catolică din cartierul 15 al Vienei (biserica vecină cu Biserica Sf. Antonie), în fața a peste 150 de enoriași, majoritatea croați. Pr. Martin Rupprect, parohul bisericii, și ceilalți preoți și slujitori croați ne-au întâmpinat cu multă bucurie. Aici nu doar am colindat, dar am și dat lumina venită de la Betlehem mai departe, la creștinii romano-catolici – semn al cinstirii comune pentru Taina Nașterii Domnului și a Născătoarei de Dumnezeu.

La întoarcere, copiii au poposit în Sala Parohială a Bisericii Sf. Antonie unde au schimbat impresii.

Mulțumim ostenitorilor care au făcut posibil și în acest an acest proiect. Pentru copii, tradiția colindatului, în pofida condițiilor urbane și de Diaspora, este o experiență extraordinară.

Un mic colaj video de la colindatul din ziua de 20 decembrie, în filmul de mai jos