Sfânta Parascheva cinstită de românii din Wuppertal

Sfânta Cuvioasă Parascheva este ocrotitoarea comunității ortodoxe române din Wuppertal, oraș în vestul Germaniei, landul Nordrhein-Westfalen. Parohia și-a serbat hramul în ziua imediat următoare sărbătorii Sfintei Parascheva, sâmbătă, fiind zi nelucrătoare.

 

De hram, românii au avut ocazia să cinstească la Wuppertal atât un veșmânt al Cuvioasei Parascheva, din patrimoniul parohiei, cât și unul dintre „papuceii” Sfântului Spiridon, adus cu această ocazie de la Parohia Ortodoxă Română din Nottingham, Marea Britanie.
Liturghia a fost oficiată de Pr. Iosif Cristian Rădulescu din Dusseldorf, protopop regional, împreună cu mai mulți clerici. Printre invitați s-a numărat Pr. Eleftherios Argyropoulos, paroh al Parohiei Ortodoxe de limbă greacă „Izvorul Tămăduirii” din Wuppertal. Clericul grec este prieten al comunității românești și cel care l-a ajutat pe Pr. Costin Tudorache să găsească un lăcaș de cult unde să se poată săvârși Sfânta Liturghie în limba română. Astfel, începând cu anul 2016, Pr. Costin Tudorache oficiază în fiecare duminică Sfânta Liturghie într-o biserică închiriată de la comunitatea romano-catolică locală.

După Sfânta Liturghie a urmat serbarea copiilor parohiei, apoi momentul aniversar s-a încheiat cu o agapă.

Comunitatea românilor din Wuppertal numără aproximativ 6000 de membri.

Articol de Sorin Ionițe, Basilica; imagini: Parohia Ortodoxă Română din Wuppertal