Sfântul Apostol Andrei sărbătorit la Würzburg

În duminica a 30-a după Rusalii, românii din Würzburg și-au sărbătorit cu o zi mai devreme ocrotitorul, pe Sfântul Apostol Andrei, alături de Înaltpreasfințitul Serafim, de PC Protos. Ghelasie Păcurar, parohul lor și de numeroși invitați și membri ai parohiei. Totodată, de acest hram teologul Ciprian Mocanu a fost hirotonit întru diacon, urmând a sluji în această comunitate ortodoxă.

 Datorită condițiilor din Germania, românii ortodocși din Würzburg îl prăznuiesc pe Sfântul Andrei, ocrotitorul lor, în cea mai apropiată duminică de sărbătoarea Apostolului cel întâi chemat. Momentele festive au început de cu seară, când PC Protos. Ghelasie Păcurar, parohul românilor din Würzburg și Aschaffenburg, a întâmpinat pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, la slujba Sfântului Maslu. Alături în săvârșirea acestei Sfinte Taine s-au aflat preoți din alte parohii românești din Germania, precum și numeroși credincioși din Würzburg și împrejurimi, care s-au rugat împreună pentru sănătatea trupească și sufletească a celor aflați în suferință. La sfârșitul slujbei, Ierarhul a citit rugăciunile de dezlegare iar apoi a ținut un cuvânt de învățătură.

Duminică dimineața, Înaltpreasfințitul Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie, alături de Ierarh și de PC Protos. Ghelasie aflându-se PC Pr. Sebastian Suciu (parohia Ulm) și părinții diaconi Dumitru Dura (secretar eparhial) și Daniel Pintea (Würzburg). Răspunsurile la strană au fost date de credincioșii parohiei și oaspeți din Nürnberg și Karlsruhe. După cântarea Axionului, ÎPS Serafim a hirotonit întru diacon pe teologul Ciprian Mocanu, doctor în teologie al Universității din Iași, care va sluji de acum înainte ca diacon în parohia românească „Întâmpinarea Domnului” din Aschaffenburg.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul a explicat credincioșilor importanța parohiei, a comunității creștine, pentru mântuirea fiecărui membru al ei, apoi a făcut referire la Sfântul Andrei, cel dintâi dintre Apostoli și la Evanghelia zilei (Tânărul bogat, Lc. 18,18-27), îndemnând pe cei de față să nu rămână atașați de cele materiale. Totodată, ÎPS Sa a mulțumit părintelui Ghelasie și românilor din Würzburg pentru implicarea în susținerea financiară a copiilor incluși în programul social „Burse pentru copii săraci din Moldova”. La rândul său, părintele paroh a mulțumit din partea comunității pentru vizita părintească și binecuvântările arhierești de care se bucură credincioșii din Würzburg în fiecare an în preajma praznicului Sfântului Andrei. Sărbătoarea s-a încheiat o agapă la care au participat toți credincioșii și invitații.