Sfântul Arhidiacon Ștefan, prăznuit la Augsburg și Bonn

Sfântul Arhidiacon Ștefan, a fost sărbătorit cu mare bucurie de românii ortodocși din Augsburg și Bonn, în parohiile care îl au ocrotitor pe primul martir creștin. Ca în fiecare an, ÎPS Serafim a fost alături de credincioșii din Augsburg în a doua zi de Crăciun. Aici, după Sfânta Liturghie, copiii parohiei au colindat pe toți cei care s-au bucurat de agapa hramului. La Bonn, slujba din cea de-a treia zi de Crăciun a continuat cu bucuria întâlnirii credincioșilor și în sala festivă, la masa oferită de hram.

 Este deja o tradiție ca românii din Augsburg să îl aibă alături pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim în cea de-a doua zi a Crăciunului. Dat fiind că doar primele două zile ale Praznicului Nașterii Domnului sunt declarate zile libere în Germania, încă de la înființarea parohiei credincioșii se adunau să își sărbătorească ocrotitorul, pe Sfântul Arhidiacon Ștefan, cu o zi mai devreme decât în alte biserici. Tradiția începută de părintele Florin Chelemen, de curând trecut la Domnul, se continuă și alături de părintele paroh Ciprian Suciu în capela din Dominikanergasse, care a avut ca oaspeți și alți preoți slujitori în parohiile alăturate: PC Pr. Sebastian Suciu (Ulm), PC Pr. Constantin Bartok (Traunreut), PC Pr. Cristian Căjvăneanu (Kempten) și PC Pr. Alexandru Roșu (Friedrichshafen). Răspunsurile la strană au fost date de corul dirijat de teologul Ioan Cătălin Pintilie.

În predica Sa, Înaltpreasfințitul Serafim a vorbit credincioșilor despre dificultățile misiunii ortodoxe în diaspora. Parohia românească din Augsburg este una dintre cele mai vechi din Germania, fiind înființată în 1995 și păstorită până în 2014 de părintele Florin Chelemen, de curând trecut la Domnul. Amintind de Sfântul Ștefan, exemplu de următor al lui Hristos, ÎPS Sa a arătat importanța rugăciunii pentru vrăjmași, îndemnând la participarea tuturor credincioșilor la rugăciunea comună a Bisericii și la întrajutorare, precum și la o grijă mai mare față de tineri și implicarea lor în activitatea parohială.

După Sfânta Liturghie, invitații au fost găzduiți de parohie în sala de festivități a complexului catolic „Don Bosco”, acolo unde parohia va primi în viitorul apropiat o capelă mai mare, adecvată numărului de români, în creștere în Augsburg. Toți cei prezenți s-au bucurat de colindele celor mici, dirijați de doamna învățătoare Cornelia Floruț.

În cea de-a treia zi a Crăciunului, românii din parohia „Sf. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn și-au sărbătorit ocrotitorul împreună cu părintele paroh Cătălin Preda și PC Arhidiacon Martin Lissmann (Köln), participând la Sfânta Liturghie și intonând colinde. După slujbă, cei prezenți au participat la o agapă frățească, organizată de parohie în sala festivă oferită de parohia catolică Bonn-Buschdorf.