Praznicul Nașterii Domnului la Nürnberg

Românii ortodocși din Nürnberg au sărbătorit și în acest an Praznicul Nașterii Domnului alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, participând la slujbele Bisericii și ascultând colindele interpretate de corul Catedralei Mitropolitane și grupa de copii.

 

În dimineața de Ajun, slujitorii de la Catedrala Mitropolitană au săvârșit slujba Ceasurilor Împărătești și Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia Nașterii Domnului, când s-au citit din cărțile profetice pericope referitoare la Întruparea Domnului. Seara, Catedrala a găzduit numeroși credincioși la slujbele Pavecerniței și Litiei, urmate de concertul de colinde „Ce sară-i d´aiastă sară”, oferit de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei, condus de protopsaltul dr. Claudiu Pătrașcu. Cei prezenți s-au bucurat să asculte numeroase colinde din toate zonele țării, alternând piese binecunoscute, poezii și colinde vechi redescoperite.

În ziua Praznicului Nașterii Domnului biserica a devenit neîncăpătoare la ceasul Sfintei Liturghii arhierești, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim alături de slujitorii Catedralei. În cuvântul de învățătură, Ierarhul a vorbit despre dragostea lui Dumnezeu Care S-a smerit, întrupându-Se ca om și născându-Se în condițiile cele mai umile. Potrivit rânduielii, ÎPS Serafim a citit apoi rugăciunea specială de Crăciun, înainte de Împărtășirea credincioșilor, iar după împărtășirea cu Sfintele Taine credincioșii au primit colinda celor mici, care au vestit Nașterea lui Hristos „mititel și-nfășețel”. În încheierea Sfintei Slujbe, corul Catedralei a repetat într-o formulă restrânsă concertul de colinde din seara precedentă, îndemnând pe credincioși să primească în casă colindul sfânt și bun.

Ierodiac. Ioan Popoiu