Sfântul Ierarh Nicolae prăznuit la Düsseldorf

Duminică, 4 decembrie 2022, a avut loc în Parohia „Sf. Treime” și „Sf. Ier. Nicolae” din Düsseldorf tradiționala Serbare de Moș Nicolae, dedicată hramului de iarnă al parohiei. Programul festiv a fost pregătit de copii, susținuți de părinți și de doamnele profesoare Ioana Pașca și Simona Pop. Recuzita evenimentului a fost realizată de doamna profesoară Miruna Sandu.

Copiii au cântat colinde, au recitat poezii  și au transmis celor prezenți mesaje profunde despre importanța păcii lăuntrice și a păcii în lume. Dorințele copiiilor au fost așezate în bradul de Crăciun cu gândul la Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Singurul Care poate da pace inimilor noastre.
Seara copiii s-au reîntâlnit pe locul viitoarei bisericii ortodoxe românești din Düsseldorf-Wersten, unde, împreună cu părinții, au împodobit bradul de Crăciun, cântând colinde și bucurându-se de o atmosferă încărcată de sensibilitate.
Bineînțeles că Moș Nicolae a fost la fel de darnic ca întotdeauna, copiii primind cadouri oferite cu mult drag de membrii parohiei.
Acest eveniment este o mărturie a bucuriei de a fi împreună cu inimile pline de dragoste de Dumnezeu și de dreapta noastră credință.
 
Pr. Iosif Cristian Rădulescu