Studenți teologi și elevi, oaspeți ai Parohiei „Sf. Andrei” din Viena

Un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia au participat în perioada 30 noiembrie – 4 decembrie la o serie de evenimente culturale și teologice desfășurate la Parohia românească „Învierea Domnului” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena. Programul vizitelor a continuat, în ziua de prăznuire a Sf. Ier. Nicolae, cu un grup de elevi ortodocși de la școala privată vieneză „Albertus Magnus”.

Studenții, înscriși la programul de licență Artă sacră-mozaic, au fost însoțiți de pr. prof. dr. Mihai Himcinschi, decanul instituției de învățământ teologic, și de lect. dr. Sorin Albu, fiind întâmpinați în sfântul lăcaș din cartierul vienez Simmering de părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria.

De Ziua Națională a României, studenții au participat la expoziția de mozaicuri pavimentare, iar a doua zi a avut loc vernisajul acesteia, urmat de un concert de vechi colinde românești. În ziua de 3 decembrie, pr. prof. dr. Mihai Himcinschi a susținut o conferință duhovnicească, cu tema „Rugăciunea în viața omului contemporan”. Totodată, sub îndrumarea lect. dr. Sorin Albu a avut loc și un atelier de lucru cu pietre de mozaic bizantin, în scopul promovării la nivel internațional a programului de licență Artă sacră-mozaic al Facultății de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia.

În ziua ocrotitorului său spiritual, părintele Nicolae Dura i-a avut ca oaspeți, la Sf. Liturghie, pe elevii ortodocşi (clasele 5-8) ai şcolii private „Albertus Magnus” din Viena, însoţiţi de profesorii Luminiţa Trica şi Sebastian Gasteiger. Oaspeții au participat apoi la o agapă în sala parohială şi apoi la un dialog direct desfăşurat în biserică. Părintele Nicolae Dura a răspuns întrebărilor puse şi s-au întreţinut într-un dialog constructiv.