Sfântul Spiridon sărbătorit de românii din Münster

Credincioșii din tânăra parohie românească din Münster împreună cu ÎPS Serafim, părintele paroh Dimitrie Ursache și cu oaspeți din parohii învecinate și-au serbat duminică, 10 decembrie, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Ierarh Spiridon, în cântări liturgice, colinde și dialoguri duhovnicești.

Sâmbătă seara, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim, înconjurat de un sobor de preoți, a săvârșit Taina Sfantului Maslu, iar duminică, Sfânta Liturghie. Mitropolitul Germaniei le-a vorbit credincioșilor despre virtuțile Sfântului Spiridon și despre rolul marelui ierarh în păstrarea credinței.
Mitropolitul  a apreciat activitățile organizate de preotul paroh Dimitrie Ursache, în special proiectul „Căldură pentru bătrânii noștri”. Prin acesta, membrii parohiei Münster vor cumpăra lemne pentru încălzirea locuințelor unor vârstnici nevoiași din România. Părintele Mitropolit i-a indemnat pe toți să facă fapte bune și să îi ajute pe cei aflați în suferință.

La rândul său, Părintele paroh i-a mulțumit Înaltpreasfintitului Mitropolit Serafim pentru bucuria făcută comunității din Münster, prin prezența sa la sărbătoarea parohiei. La evenimentele organizate cu prilejul hramului au mai participat: Pr.Dr. Ispas Ruja, de la Parohia „Sfântul Dimitrie cel Nou” din Dortmund, Pr. Bogdan Ilie, de la Parohia „Sfântul Teodosie de la Brazi” din Osnabrück, Pr. Iulian Ichim, de la Parohia „Sfinții Arhangheli” din Ennigerloh și diaconul Dumitru Dura, secretarul Centrului Mitropolitan din Nürnberg.
După Sfânta Liturghie, toți cei prezenți au participat la o masă pregătită de membrii parohiei. Deși departe de România, s-au simțit ca acasă, au ascultat colinde, iar afară a nins ca în povești. La final, Înaltpreasfințitul Serafim și pr. Dumitru Dura i-au colindat pe cei care l-au sărbătorit pe Sfântul Ierarh Spiridon la biserica românească din Münster.