Corul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului la Parohia Sf. Antonie din Viena

Duminică, 10 decembrie, la Parohia Sf. Antonie din Viena a poposit Corul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, dirijat de maestrul pr. dr. Gheorghe Neacșu (Pitești). Oaspeții au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie și au oferit la final un impresionant concert de Crăciun. Din cor fac parte atât clerici (preoți, diaconi), cât și studenți și masteranzi teologi. Corul a fost invitat de Primăria Vienei (prin intermediul doamnei Lucreția Petcovici) să participe la tradiționalul festival de Crăciun (Adventssingen), unde a interpretat colinde românești în seara zilei de sâmbătă.

Corul a fost însoțit de pr. prof. dr. Gheorghe Gârbea, pr. prof. dr. Radu Tascovici și pr. protopop Dinu Laurentiu Vasile din Pitești, care au conslujit la Altarul Bisericii noastre. Părintele Gheorghe Gârbea a oferit Bisericii o icoană cu Sf. Antonie cel Mare realizată de masteranzii de la Pitești. La final, părintele Ioan Moga a mulțumit colindătorilor în numele credincioșilor prezenți, iar comitetul de femei al Parohiei a pregătit o frumoasă agapă pentru cei peste 50 de oaspeți călători.

A consemnat Pr.Prof.Dr. Ioan Moga, Viena