Sfintele Paști la Kevelaer

Credincioșii ortodocși români din Kevelaer au trăit pentru prima dată bucuria prăznuirii Învierii Domnului în propria parohie în noaptea de 7/8 aprilie 2018. Părintele Siluan Cârstea, parohul comunității ortodoxe românești din Kevalaer, a săvârșit slujba Învierii urmată de Sfânta Liturghie pascală, la care au participat numeroși credincioși, bucuroși că au posibilitatea de a sărbători Sfintele Paști în propria comunitate.

 „A fost un eveniment unic. Bucuria oamenilor prezenți la slujba Învierii a sporit strălucirea praznicului”, a declarat părintele Siluan Cârstea.
În parohia Kevelaer se săvârșește Sfântă Liturghie în prima și ultima duminică din fiecare lună în capela ortodoxă „Sf. Ioan Evanghelistul”, pusă la dispoziția ortodocșilor  de comunitatea catolică din orașul cunoscut ca fiind unul dintre principalele puncte de pelerinaj în cinstea Maicii Domnului, din întreg spațiul german.

Pr.dr. Iosif Cristian Radulescu