Sfinții Apostoli Petru și Pavel, sărbătoriți la Ulm

Sâmbătă, 2 iulie 2016, românii din Ulm au sărbătorit hramul parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, alături de PS Episcop-Vicar Sofian Brașoveanu, părintele paroh Sebastian Suciu și un sobor mare de preoți în biserica Sf. Nicolae din Wiblingen. Au fost alături de ei și oaspeți din România și de la alte parohii din Germania.

 

Sfinții Apostoli Petru și Pavel au fost sărbătoriți în acest an într-o zi de miercuri, fapt care face dificilă participarea multor credincioși la praznic, dat fiind condițiile de lucru. Pentru ca bucuria sărbătorii să adune laolaltă cât mai mulți români din Ulm și împrejurimi, hramul parohiei a fost celebrat în prima sâmbătă, în data de 2 iunie. Alături de credincioși în bucuria prăznuirii s-a aflat Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei noastre, care a săvârșit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de 9 preoți și 2 diaconi, printre care slujtori invitați din România, prieteni ai parohiei. De asemenea, printre oaspeți s-au numărat credincioși din parohiile românești de la Würzburg, Bonn, Ravensburg, Traunreut și Freiburg, alături de preoții lor parohi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Sofian a vorbit despre calitatea fiecărui creștin de ucenic și apostol al lui Hristos, după primirea botezului, precum și despre urmarea Sfinților Apostoli prin imitarea vieții lor. Simpla numire de creștin nu este suficientă și pentru a fi creștin autentic, ci e nevoie de faptele demne de un ucenic al Domnului.

La agapa organizată de parohie cu ocazia hramului, credincioșii au urmărit un program artistic de muzică și tradiții populare, incluzând rânduielile de nuntă din Banatul de munte, prezentat de membrii ansamblului popular „Doina” de la parohia Tranreut alături de părintele lor, PC Pr. Constantin Bartok. De asemenea, părinții oaspeți din România au încălzit inimile celor prezenți cu cândări populare și pricesne ardelenești.

 Ierodiac. Ioan Popoiu

Foto: Nicolae Marţian