Sfinții Martiri Brâncoveni au fost sărbătoriți la catedrala din Nürnberg

Joi, 16 august, de sărbătoarea Sfinților Martiri Brâncoveni, viețuitorii mănăstirii de la Centrul Eparhial din Nürnberg și-au sărbătorit ocrotitorii. Sfânta Liturghie în cinstea familiei voievodale, precum și un parastas în cinstea voievozilor Țărilor Române și a regilor României au fost săvârșite în Catedrala Mitropolitană de către PS Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, alături de preoții slujitori ai catedralei și oaspeți din Eparhie.

 După împărtășirea credincioșilor și încheierea Sfintei Liturghii, toți cei de față au participat la o slujbă de pomenire a doamnei Maria și a familiei Brâncoveanu, a tuturor voievozilor și principilor Moldovei și Țării Românești, a regilor României precum și a celor adormiți din familiile celor prezenți.

 La încheierea slujbei, Preasfințitul Părinte Sofian a ținut un cuvânt de învățătură referindu-se la Sfinții Martiri Brâncoveni.  Sfântul Voievod Constantin a fost un domnitor care și-a ocrotit țara și s-a străduit să  facă tot ce i-a stat în putință pentru păstrarea identității naționale și creștine a românilor și de la aceasta i s-a tras in cele din urmă și sfârșitul, stârnind invidia celor care voiau să fie în locul lui, în scaunul domnesc cu orice preț. Această inconștiență fratricidă și lipsă de patriorism caracterizează din păcate multe momente din istorie. Preasfinția Sa a atras atenția că și astăzi, când ar trebui să sărbătorim Centenarul Marii Uniri de la 1918 ne aflăm deseori în situația de a comemora momentele frumoase ale trecutului național, fără a putea da dovadă că suntem vrednici de jertfele înaintașilor noștri, fiindcă trăim în dezbinare în loc să ne aflăm în unire.

 Ierarhul a vorbit în continuare despre puterea exemplului dat de familia voievodului: „Aș propune ca să declarăm ziua Sfinților Martiri Brâncoveni de astăzi drept zi a bărbatului, cel puțin în România. Avem ziua femeii, de mai multe ori în an, din punct de vedere bisericesc și civil, și nu că ar fi bărbatul nedreptățit, dar nu mai știe să fie bărbat și ar trebui să aibă niște modele spre care să privească”. Preasfinția Sa a atras atenția că deseori bărbații participă în număr mult prea mic la slujbele bisericii, dar mai mult decât aceasta, nu își mai asumă responsabilitățile conducerii familiei și nici cele ale vieții creștine, preferând o viață ușoară, lipsită de griji.

 Revenind la puterea exemplului dat de Sfântul Voievod Constantin, Episcopul Sofian a amintit că în ceea ce privește educarea copiilor, domnitorul a cultivat nu doar valorile materiale, ci și pe cele spirituale: dragostea de părinți, de țară, dar mai ales dragostea de Dumnezeu până la jertfirea propriei vieți. El a cunoscut foarte bine credința în Dumnezeul înaintașilor săi și a vrut să facă și el așa: „Avea o datorie față de înaintașii noștri și față de urmași. Și a reușit să transmită această dragoste față de Dumnezeu, de neam, copiilor lui”. Ierarhul a îndemnat pe cei de azi să transmită copiilor lor dragostea de neam și de valorile strămoșești, fără de care se ajunge la riscul pierderii propriei identități.

 După slujbă, toți cei prezenți au participat la o agapă oferită de maicile de la Centrul eparhial.

 Sfinții Martiri Brâncoveni sunt ocrotitorii Mitropoliei ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord încă de la înființarea sa, în 1994, iar ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni” reprezintă cea mai înaltă distincție eparhială. Totodată, numele Sfinților Brâncoveni este purtat și de corul Catedralei Mitropolitane din Nürnberg.