Vizită arhierească la Straubing și sfințire de icoană la Bogenberg

În biserica mare a mănăstirii Bogenberg din apropierea orașului Straubing (Bavaria) s-a săvârșit în după-amiaza zilei de duminică, 9 ianuarie 2022, o vecernie ortodoxă în limba germană, la care a participat IPS Părinte Mitropolit Serafim. Cu acest prilej, IPS Sa a sfințit o icoană pictată reprezentând pe Sf. Arhanghel Mihail. Icoana a fost pictată în atelierul de pictură al Mitropoliei de către maica Marina Muntean și a fost donată mănăstirii franciscane de către pr. Klaus Klein, care s-a născut în această localitate.

În Duminica după Botezul Domnului, Mitropolitul Serafim a vizitat Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Straubing, unde a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu părintele paroh Vasile-Florin Reuț, în prezența unui număr însemnat de credincioși. Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură despre libertatea omului ca dar al lui Dumnezeu, Care niciodată nu o încalcă, din dragoste față de cununa creației Sale.

După încheierea slujbei duminicale, în seara aceleiași zile Înaltpreasfinția Sa a vizitat mănăstirea romano-catolică din Bogenberg, unde a săvârșit o vecernie ortodoxă împreună cu părintele ieromonah Chiril Socaciu, inspector eparhial și PC Pr. Klaus Klein, preot ortodox al Crucii Roșii bavareze. La slujbă a participat Abatele Dr. Marianus Bieber, starețul mănăstirii benedictine de la Niederalteich, precum și Pr. Dr. Gerhard Auer, responsabilul pentru relațiile ecumenice al Episcopiei catolice de la Passau. Părintele Darek, starețul mănăstirii de la Bogenberg a rostit un cuvânt de bun venit și și-a exprimat bucuria că biserica mănăstirii este gazda unei slujbe de vecernie ortodoxe. Răspunsurile la strană au fost date de corul condus de arhid. Georg Hahn din Regensburg. Credincioșii prezenți în număr mare s-au bucurat astfel de sensibilitatea și profunzimea cântărilor liturgice ortodoxe.

După ce a sfințit icoana Sfântului Arhanghel Mihail, Părintele Mitropolit a rostit o meditație în care a evidențiat învățătura despre cinstirea sfintelor icoane în tradiția și spiritualitatea ortodoxă subliniind legătura dintre icoană și frumusețea divină. Icoana sfințită a fost apoi așezată în capela mănăstirii, locul unde călugării de aici se roagă în fiecare zi.

Situată la înalțimea de 118 m, pe un deal deasupra Dunării (numit și Muntele Sfânt al Bavariei Inferioare), mănăstirea de la Bogenberg este cel mai vechi loc de pelerinaj în cinstea Maicii Domnului (anul 1104) din Bavaria, iar biserica actuală datează de la începutul sec. XVI-lea.