Sfințirea ambulanței Hezenswunsch Hospizmobil la Bogenberg

În seara zilei de 10.09.2022, în cadrul unei întâlniri organizate de către Departamentului de Voluntari al Crucii Roșii Bavareze de la Straubing-Bogen, ierom. Chiril Socaciu, inspector eparhial si pr. Klaus Klein, ambii slujitori la Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Erlangen au sfințit o nouă ambulanță care va lucra în slujba bolnavilor aflați în faza terminală.

În biserica Salvator din Bogenberg, care este administrată de către pr. Klaus Klein – preotul de caritate al Crucii Roșii Bavareze, s-a săvârșit o slujbă de mulțumire precum și sfințirea noii ambulanțe. Pr. Klein este și inițiatorul acestui departament prin care pacienților li se oferă posibilitatea unei deplasări asistate medical, împlinind în felul acesta o ultimă dorință a celor care se pregătesc de plecarea din această viață.

Ambulanța a fost donată de către domnul Alois Rainer, membru în Parlamentul Federal de la Berlin. Originar din Straubing, dl. Rainer a fost profund impresionat de modul în care Crucea Roșie vine în ajutorul celor aflați în suferință, mulțumindu-le – în cuvântul său – tuturor celor care sunt implicați în acest serviciu.

Părintele Klaus a mulțumit pentru generozitate domnului Rainer, precum și tuturor participanților, înălțând rugăciuni pentru ostenitorii și beneficiarii acestui serviciu. S-a menționat și faptul că doar în zona Bavariei Inferioare s-au efectuat în ultimii ani 63 de curse care au sprijinit bolnavii. De asemenea, cei prezenți și-au amintit și de cei care, după primirea ajutorului, au trecut la cele veșnice, cu mulțumirea că au mai putut revedea locuri dragi, familia sau prietenii.

Pentru că serviciile Herzenswunsch Hospizmobil au devenit destul de căutate, la ora actuală există 18 mașini care fac acest lucru. La întâlnire au participat și reprezentanți din alte zone ale Bavariei. Au venit să se bucure și să le ureze succes colegilor lor, voluntarii de la Cham și Berchtesgaden, precum și ierom. Chiril Socaciu – preotul de la Crucea Roșie din Franconia Superioară și Mijlocie.        

Răspunsurile la strană au fost date de membrii corului bisericii ortodoxe ucrainiene din Straubing, pr. Alexander Smoktunowicz fiind și el prezent la slujba.

Serviciul Herzenswunsch Hospizmobil și-a început activitatea în anul 2018 la inițiativa pr. Klaus Klein și vine în ajutorul celor bolnavi și care își doresc să facă o scurtă călătorie, asistați de personal medical de specialitate. Toți cei implicați în aceste acțiuni sunt volutari ai Crucii Roșii Bavareze, iar costurile de transport nu sunt suportate de către pacienți, ci de către oameni de bine care sprijină constant acest serviciu.

Mitropolia Germaniei este în parteneriat cu Crucea Roșie, reușind până acum să ajute spitale din România cu autoutilitare, dar și cu aparatură medicală și materiale de protecție și de prim ajutor.