Apel pentru susținerea proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”

Iubiți creștini binecredincioși și milostivi,

După cum știm din Sfânta Evanghelie după Matei cap. 25, la Judecata din urmă, Mântuitorul Iisus Hristos, ne va întreba în primul rând cât bine am făcut semenilor noștri aflați în suferință cu care El se identifică: „flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați  cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine”.  

De aceea Mitropolia noastră a inițiat în urmă cu 10 ani proiectul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Bursele constau în bonuri valorice de 30 de euro cu care părinții pot cumpăra îmbrăcăminte sau produse alimentare, afară de alcool și țigări. Suma colectată la nivel general în Mitropolia noastră este redirecționată în contul parohiei „Pogorârea Sf. Duh” din orașul Negrești, jud. Vaslui (Pr. Ioan Cucu) și în contul parohiei „Sf. Apostol Andrei” din Botoșani (Pr. Marius Ciobanu), iar de aici, mai departe la magazinele de unde copiii cumpără cele necesare. La ora actuală, avem un număr de 800 de copii bursieri, provenind din familii cu mulți copii și foarte sărace. Pe lângă aceste burse, oferim o masă caldă pe zi la 50 de copii de la Liceul „Nicolae Iorga” din Negrești care vin, uneori pe jos, din satele învecinate. Anual finanțăm organizarea unui pelerinaj cu 50 de copii la mânăstirile din țară, precum și un festival de colinde la Negrești, susținut de coruri de copii de la parohiile și școlile din județul Vaslui.

Voluntarii care se ocupă de distribuirea lunară a bonurilor în cele două județe, fac totul din credință, gratuit. Relatările preoților și ale voluntarilor sunt de-a dreptul impresionante: copiii participă regulat la slujbele bisericești și la orele de catehizare, învață bine, sunt ascultători, participă la festivaluri de colinde etc.

Pentru a continua programul de ajutorare a acestor copii este necesar ca în fiecare lună să adunăm peste 27.000 de euro. Această sumă se realizează din colectele cu prilejul vizitelor noastre pastorale în parohii, dar mai ales din donațiile credincioșilor făcute direct în contul special pentru acest proiect. Din păcate, în ultimul timp, se adună tot mai puțini bani încât nu putem să asigurăm bursele copiilor ceea ce este o mare durere pentru ei și pentru familiile lor.

De aceea mă adresez tuturor cu rugămintea de a sprijini proiectul nostru care este o mare binecuvântare pentru toți. După cum spunea învățatul monah Nicolae Steinhardt de la mânăstirea Rohia, „numai dăruind vom dobândi”! Pentru donațiile trimise în nume personal, Mitropolia eliberează o adeverință anuală de donație („Spendebescheinigung”) prin care se poate justifica reducerea impozitului.

Mulți credincioși au pe conștiință păcatul avortului chirurgical sau hormonal ca și al feririi de a avea copii, păcate extrem de grave care atrag asupra lor nenumărate încercări și suferințe. Pentru acestea, canoanele Bisericii recomandă susținerea materială constantă a unor copii din familii numeroase sau sărace. Dacă noi ne opunem nașterii de prunci, după planul lui Dumnezeu, atunci să ne răscumpărăm păcatele ajutându-i pe cei care au dat naștere la mulți copii!

Nimic nu atrage mai mult mila lui Dumnezeu asupra noastră ca milostenia, după cum știm din cuvintele Mântuitorului: „Fericiți cei milostivi că aceea se vor milui”! (Matei 5,7). Să avem credința că Dumnezeu nu rămâne dator, ci răsplătește orice faptă bună!

Mulțumindu-vă pentru implicarea și în acest proiect de suflet al Mitropoliei noastre, chem binecuvântarea Domnului peste toți susținătorii lui.

 Mitropolitul Serafim  

 

 *********************************************

Pentru a sprijini pe mai departe efortul nostru de ajutorare a copiilor săraci din Botoșani și Vaslui, vă rugăm să trimiteți donațiile Dumneavoastră în contul deschis special pentru ei: 

Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)
IBAN: DE 47 7509 0300 0401 1678 04
BIC: GENODEF1M05
Zweck/Scop: „Spende für arme Kinder in Moldau”/”Donaţie pentru copiii din Moldova”