Sfințiri de preoți și diacon la Aschaffenburg

 Sâmbătă, 1 aprilie și duminică, 2 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Aschaffenburg, unde a hirotonit doi preoți și un diacon la recomandarea părintelui paroh Protos. Drd. Ghelasie Păcurar, în vederea întăririi misiunii ortodoxe în regiunea bavareză Unterfranken și împrejurimi.

Sâmbăta dimineața, în cadrul Sfintei Liturghii oficiate în frumoasa biserică parohială cu hramurile „Întâmpinarea Domnului” și „Sf. Mc. Ecaterina” din Aschaffenburg, IPS Serafim l-a hirotonit întru preot pe diaconul Rafael Petrache pentru noua parohie „Sf. Ioan Botezătorul” din Hanau (Hessen).

Sâmbătă seara, alături de părintele Ghelasie și de părinți diaconi și preoți de la parohiile învecinate, Înaltpreasfințitul Serafim a săvârșit Taina Sfântului Maslu, apoi în cadrul unei seri duhovnicești a avut un dialog cu credincioșii.

În 2 aprilie, de Duminica Sfintei Maria Egipteanca, Mitropolitul Serafim a hirotonit întru preot pe diaconul Daniel-Ionuț Buzaș pe seama parohiei din Aschaffenburg, iar pe tânărul teolog Marius Tăut întru diacon pe seama parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg.

IPS Părinte Serafim a tâlcuit celor prezenți pericopele evanghelice citite și le-a pus la inimă că postul și rugăciunea, precum și pocăința sunt virtuțile pe care orice creștin trebuie să le aprofundeze pentru a fi mai aproape de Dumnezeu. De asemenea, le-a mulțumit celor trei noi hirotoniți pentru hotărârea pe care au luat-o de a sluji lui Dumnezeu și de a răspunde solicitărilor de asistență religioasă a credincioșilor care s-au înmulțit atât de mult în ultima perioadă. IPS Sa i-a îndemnat pe cei trei tineri să aibă o viață duhovnicească deosebită pentru a fi un model demn de urmat.

 

Arhid. Chiril Socaciu