Atelier de icoane pe sticlă, la Freiburg

Atelierul micilor creştini din Freiburg şi-a deschis şi în această luna porţile, pentru a-i primi cu dragoste pe toţi copiii parohiei „Sf. Mc. Mina”. Cei adunați în sala parohială de lângă biserica „Sf. Chiriac” din cartierul Lehen, au realizat icoane pe sticlă.

 

Atelierul micilor creștini din Freiburg are loc o dată pe lună sâmbăta, când copiii se bucură de momentele petrecute împreună în cultivarea abilităților artistice. De această dată, copiii îndrumaţi şi ajutaţi de părinţii care  au fost chemaţi să picteze icoane pe sticlă.
Acţiunea a  fost foarte bine primită atât de copii cât şi de părinţi,  lucru care a adus toturor bucurie şi a întărit încrederea că aceste proiecte dedicate copiiilor trebuie duse mai departe.
 În cadrul slujbelor duminicale din biserica St. Cyriak din cartierul Lehen, icoanele realizate de copii au fost expuse, iar cei care a dorit au putut cumpăra câte o icoană, astfel având ocazia să facă o donaţie pentru copiii săraci din România.

Pr. Mircea Tudorache