Simpozion dedicat Părintelui Constantin Galeriu, la București

Între 12 şi 14 noiembrie 2018 a avut loc Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universitatății din Bucureşti  simpozionul intitulat: „Părintele Profesor Constantin Galeriu. Predicator harismatic şi preot misional. Evocare la împlinirea a 100 de ani de la naştere”, cu participarea a numeroși oaspeți din România și din alte țări. Printre cei care au luat cuvântul s-a numărat și părintele Vicar Prof. Dr. Nicolae Dura (Viena).

Mare apostol şi duhovnic al Ortodoxiei româneşti. Părintele Galeriu rămâne în conştiinţa noastră o icoană… Părintele Galeriu a fost unul din cei mai mari duhovnici pe care i-am avut în Biserica noastră” spunea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, la 10 ani de la trecerea întru veşnicie a Părintelui Galeriu.

Părintele Galeriu a fost „Un mărturisitor jertfelnic al Evangheliei şi al idealurilor poporului român„, spunea Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în mesajul simpozionului.
Organizatori ai simpozionului internațional au fost: Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea Bucureşti, Parohia „Sf. Silvestru”, unde părintele a slujit şi Asociaţia „Părintele Galeriu”. Printre cei care au luat cuvântul s-au numărat părinţii Profesori Dr. Vasile Gordon şi Cons. patriarhal Dr. Nicuşor Beldiman, urmaşi la catedra de Omiletică, onorată de Părintele Galeriu. Tot în plenum-ul simpozionului, Pr. Prof. Dr. Nicolae Dura (Viena) a prezentat conferinţa: „Cuvântul Domnului în rostirea omului azi”.

La lucrările simpozionului au participat circa 120 de persoane: preoți, profesori de Omiletică și Catehetică de la facultățile de teologie ortodoxă din țară și de la câteva centre universitare europene, personalități ale vieții culturale și academice românești, dar şi foşti studenţi sau ucenici ai părintelui profesor Constantin Galeriu.

Pr. Nicolae Dura, Viena

Știre și foto preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena

Versiune germană: https://www.facebook.com/KPH.Wien.Krems/…