Slujbă arhierească de Florii, la Münster

În ultima duminică înaintea Sfintelor Paști (9 aprilie a.c.), prin prezența Sa, Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul a ținut să ne sporească—nouă membrilor comunității münsterane—bucuria praznicului Intrării Mântuitorului în Ierusalim. Liturghia e sfântă, dar solemnitatea aparte a Liturghiei arhierești, în cadrul căreia ne-am împreună-rugat și, foarte mulți, împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului Hristos, ne-a atras atenția asupra fastului cu care Mântuitorul a fost primit în Cetatea lui David.

Omilia Preasfinției Sale ne-a fost nu doar cuvânt de învățătură, ci a fost și încurajare, mulțumire și binecuvântare a comunității noastre pentru activitățile de caritate făcute sub îndrumarea părintelui Paroh Dimitrie Ursache.

Așa cum ne-a mărturisit Preasfinția Sa, această vizită pastorală a fost împlinirea unei promisiuni pe care anul trecut, printr-un concurs de împrejurări nefericite, nu a putut-o înfăptui. Slujitori și credincioși deopotrivă I-am dat slavă lui Dumnezeu pentru că, iată, într-o zi cu atât de multă semnificație, Preasfinția Sa a săvârșit pentru prima dată Sfânta Liturghie la Münster.

Diac. Florin Filimon, Parohia „Sf. Ier. Spiridon” și „Sf. Mc. Petronilla” din Münster