Zile de bucurie și binecuvântare în parohia Landsberg am Lech

Cu ocazia împlinirii a 6 ani de la înființarea parohiei, credincioșii care locuiesc în județul Landsberg am Lech și în Kaufbeuren, filia parohiei Landsberg, au avut bucuria de a fi părtași la un program liturgic deosebit avându-l în mijlocul lor și pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim.
Evenimentele liturgice au început încă de vineri seara prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu unde au fost prezenți un sobor de preoți veniți împreună cu credincioșii lor de la parohiile Augsburg, Ravensburg, Kempten, Ulm, Freiburg im Breisgau, Heidenheim an der Brenz, biserica dovedindu-se a fi neîncăpătoare de mulțimea credincioșilor veniți de departe, rugându-se pentru cei bolnavi și primind harul tămăduirii, al iertării păcatelor prin ungerea cu untdelemn sfinţit însoţită de rugăciunea preoţilor.
Sâmbătă în ajunul Praznicului Intrării Domnului in Ierusalim credincioșii din Kaufbeuren, filia Parohiei Landsberg, au avut binecuvântarea în cadrul tainei Sfântului Maslu, de a-l primi în mijlocul lor pe întâistătătorul Mitropoliei Germaniei, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim.
În cuvântul de învățătura ierarhul a evidențiat cum trebuie să postim ca postul să fie o jertfă bineplăcută Domnului, și să avem mult folos: „Când postim, nu este suficient să ne abținem de la diferite mâncăruri, ci trebuie să postim și sufletește îndepărtându-ne de orice păcat, rugându-ne și luptând duhovnicește împotriva tuturor înșelărilor diavolești”, având ca temei scripturistic cuvântul Sfântului Apostol Pavel :„Îmbrăcaţi-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotriva uneltirilor diavolului. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului şi a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii, care sunt în văzduh. Pentru aceea, luaţi toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotrivă în ziua cea rea, şi, toate biruindu-le, să rămâneţi în picioare” (Efeseni 6 , 11-13).

În ziua prăznuirii Intrării Domnului Nostru Iisus Hristos în Ierusalim, ierarhul a oficiat Sfânta și Dumnezeiască Liturghie în biserica parohiei Landsberg am Lech împreuna cu părintele paroh Ioan-Petru Scripciuc și cu părintele diacon Dumitru Dura, secretarul eparhial. În cadrul Sfintei Liturghi a hirotesit întru ipodiacon pe rasoforul Nicandru Pârvulescu și a hirotonit în treapta diaconiei pe tânărul teolog Christian Napholcz, pe seama parohiei Landsberg.
La finalul Sfintei Liturghii, ierarhul le-a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură, explicând însemnătatea acestei zile dar și a săptămânii Sfintelor Pătimiri, săptămână premergătoare măritului Praznic al Învierii Domnului. În continuare a mulțumit părintelui paroh, corului parohiei și tuturor credincioșilor prezenți dar mai ales celor implicați activ în viața parohiei.
Sărbătoarea parohiei s-a încheiat prin tradiționala agapa frățească pregătită de credincioasele parohiei.

Pr. Ioan-Petru Scripciuc, Parohia Landsberg am Lech