Slujbă arhierească de hramul Parohiei Heilbronn

Sâmbătă, 20 Noiembrie și Duminică, 21 Noiembrie, 2021, a avut loc în cadrul Parohiei Ortodoxe Române din Heilbronn vizita arhierească a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, cu ocazia praznicului Intrării în Biserică a Maicii Domnului, hramul acestei parohii.

 

Prezența Înaltpreasfinției Sale a debutat cu slujba Tainei Sf. Maslu, urmată de o seară duhovnicească, în cadrul căreia credincioșii prezenți au primit răspunsuri și îndemnuri pentru diferite aspecte din viața spirituală, mai ales acum, la începutul postului Nașterii Domnului. Au fost discutate probleme concrete din viața religioasă și din activitatea liturgică a parohiilor de pe întreg cuprinsul Germaniei.

O notă duhovnicească deosebită a fost dată și de prezentarea cărții: Sfinții printre noi; de la Paisie Olaru la Rafail Noica. Duhovnici pe care i-am cunoscut, apărută în anul 2015, la editura Doxologia, a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Frumusețea momentului a fost conferită nu doar de prezența autorului ci și prin intermediul dezvăluirii câtorva dintre trăirile personale în jurul acestor mari duhovnici, elemente care au  atribuit întregii seri duhovnicești o notă mult mai profundă.

De asemenea a fost prezentat programul de burse al Mitropoliei Germaniei pentru copiii săraci din județele Vaslui și Botoșani, accentul fiind pus în mod deosebit pe transparența cheltuielilor și a programelor de ajutorare; în acest context au fost aduse în discuție exemple concrete ale beneficiarilor acestor donații și au fost lecturate diferite documente din corespondența Mitropoliei cu partenerii din România a acestor proiecte, creionându-se, astfel, pentru întreaga comunitate prezentă, o imagine cât mai clară a eforturilor și a beneficiilor specifice acestor programe sociale. În încheierea serii credincioșii au oferit un modest ajutor financiar pentru sprijinirea celor 730 de burse lunare ale acestui proiect.

Sf. Liturghie de a doua zi a fost marcată de o atmosferă caldă și duhovnicească; la sfârșitul Sfintei Liturghii credincioșii au ascultat un cuvânt de învățătură referitor la evanghelia zilei și a praznicului, rostit de către ierarhul locului.

Alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim au mai participat  pr. diacon Dumitru Dura și preotul paroh al acestei comunități, care a mulțumit credincioșilor și celor prezenți pentru împreuna slujire și a îndemnat la rugăciune și la bună purtare duhovnicească amintind de cuvintele psalmistului David: ferește-te de rău și fă binele; caută pacea și o urmează pe ea (Ps. 33,13).

Preotul și credincioșii acestei parohii susțin la studii, în acest an școlar, 5 copii care au rezultate foarte bune la învățătură și care provin din familiile cu peste 7 copii, din județele Iași, Botoșani și Neamț, printr-un proiect de parteneriat cu Asociația „Pro Vita” din Iași.