Slujbă cu ocazia turnării clopotelor viitorului Așezământ Bisericesc din München

În ziua de 6 decembrie 2019, o dată și cu prăznuirea Sfântului Ierarh Nicolae, PS Sofian Brașoveanul împreună cu un grup de români din München, Innsbruck și Konstanz, dar și din România, s-au aflat la renumitele ateliere Grassmayr, unde au fost martorii turnării celor două clopote destinate Așezământului Bisericesc din München.

„Clopotul nu este un simplu instrument muzical pentru a încânta urechea, ci este glasul Domnului, Care ne cheamă să lucrăm pentru slava Lui și pentru mântuirea noastră“ spunea Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Înainte de începerea evenimentului, a fost rostită o rugăciune de binecuvântare de către Preasfințitul Sofian Brașoveanul împreună cu părintele Profesor Pr. Daniel Benga și părintele Pr. Mircea Ioan Oniga de la parohia din Innsbruck. La eveniment au participat aproximativ 100 de credincioși din Germania, Austria și România.


Procedeul de turnare al clopotelor a fost în detaliu și în timp real explicat de către membrii Familiei Grassmayr, momente în care un grup de patru muncitori desfășurau întreaga activitate de turnare a bronzului la o temperatură de 1.100 grade Celsius. Spre final, domnul Johannes Grassmayr ne-a prezentat muzeul și atelierul turnătoriei vechi și ne-a explicat printre altele și despre proprietățile pe care trebuie să le îndeplinească clopotele la finele definitivării, dar și istoricul manufacturării acestora încă din cele mai vechi timpuri. O surpriză pentru toți cei prezenți a constat în urmărirea unui scurt-metraj (Eine Glocke für die Ewigkeit – Un Clopot pentru Veșnicie) reprezentând etapele de creare ale clopotului destinat Catedralei Mântuirii Neamului din București.
Spre seară, în jurul orelor 18.00, întregul eveniment s-a încheiat, iar cei prezenți au putut merge spre casele lor cu o amintire unică și de neuitat.