Proiectul „Viena ortodoxă” prezentat în Parohia „Sf. Ap. Andrei” din capitala Austriei

Sub titlul generic: „Viena ortodoxă”, în capitala Austriei s-a derulat un program de cercetare în perioada ianuarie 2018-iunie 2019, intitulat „Un portal digital al istorie sârbilor în Viena 1741-1918“. La iniţiativa şi invitaţia Părintelui Nicolae Dura – cu binecuvântare Înaltpresfinţitului Părinte Mitropolit Serafim – sâmbăta 7 decembrie acest proiect a fost prezentat şi în sala parohială a bisericii noastre.

Acest proiect a fost susţinut de Oficiul pentru cultură, susţinere a ştiinţei şi cercetării din cadrul Primăriei vieneze sub auspiciile Academiei Austriece de Ştiinţă. Conducătorul proiectului a fost Conf. Mag. Dr. Mihailo Popovic de la Secţia de cercetare a Bizantinologiei din cadrul Institului de studii medievale de la Academia Austriacă de Ştiinţă. La proiect au lucrat: Zlatan Stajadinovic, Dr. Rainer Simon ş.a.

Aproape 300 de personalităţi şi locuri care au avut o legătură cu sârbii şi Viena sunt deja puse în sistemul digital: text şi imagini care pot fi citite de cei doritori. Dr. Mihailo Popovic a vorbit despre acest proiect interesant, iar Părintele Nicolae Dura a continuat cu o prezentare a unor personalităţi române şi locuri care atestă legătura noastră cu capitala austriacă. Au fost amintiţi domnitori, studenţi negustori, oameni importanţi de stat care au trăit ori au activat la Viena.

Iată câteva nume: domnitorii: Mihai Viteazu, Şerban Cantacuzino, Gheorghe Duca, Alexandru Ioan Cuza, regele Carol; preoţii Stan şi Ioan din Sadu, Oprea Nicolae din Sălişte; Ienăchiţă Văcărescu, Ioan Molnar Piuariu, Horea, Tudor Vladimirescu; oamenii de afaceri: Theodor Ciocanu, Chiriac Barba, Gheorghe Steriu, Ioan Darvari, Mihail Dinu, Constantin Bellu, Curti, Dora, Capra, Tirca, Dumba, Sina, Nicolae Voicu, Zenovie Pop (director al Bancii austriece + 1868); muzicienii: Ciprian Porumbescu, George Enescu, Eusebiu Mandicevschi; poeţii şi scriitorii: Mihai Eminescu, Ion Slavici, Titu Maiorescu ş.a.

Dintre cei prezenţi amintim pe: Dr. Cristian Daniel, diplomat din partea Ambasadei României în Austria, Mag. Stephan Leitner, adjunct al Conducatorului Oficiului pentru culte din cadrul Cancelariei federale astriece, Prof. Erich Leitenberger ş.a.

Acest proiect se poate vedea şi consulta la adresa:  https://orthodoxes-wien.oeaw.ac.at

Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena