Slujbă de pomenire la 340 de ani de la aşezarea Crucii româneşti în Viena de către Şerban Cantacuzino

Duminică 10 septembrie a.c., la împlinirea a 340 de ani de la punerea Crucii româneşti în Viena, PC Pr. Nicolae Dura, Vicar pentru Viena alături de PPCC Pr.  Alexandru Lapin şi Mircea Morar au săvârşit o slujbă de pomenire pentru cei care au ridicat-o ori s-au ȋnchinat, de-a lungul timpului, în acest loc. Alături de credincioşi ortodocşi români din Viena, la rugăciune au participat Dl. Cristian Badea, prim-secrectar al Ambasadei României la Viena și delegatul Excelenţei Sale Dl. Ambasador Emil Hurezeanu, reprezentanți ai autorităților austriece şi preotul catolic din vecinătatea capelei.
Această Cruce a fost aşezată de Şerban Cantacuzino, Domnitorul Ţării Româneşti (1678-1688) ȋn urmă cu 340 de ani. Pe acest loc (astăzi, Betty Roose Weg, în sectorul 12 al Vienei), ȋn spatele palatului Schönbrunn, palatul de vară al ȋmpăraţilor Austriei, au staţionat vreme de trei luni (iunie-septembrie 1683), ȋn vremea despresurării Vienei, domnitorii Şerban Cantacuzino al Ţării Româneşti, Gheorghe Duca al Moldovei şi Mihai Apafi al Transilvaniei ȋmpreună cu 24.000 de soldaţi, săvârșind aici rugăciuni şi slujbe zilnice.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena.