Avram Iancu – înotătorul pentru  Schengen

Pe data de 16 iulie 2023, Avram Iancu (47 ani), originar din Petroșani, a plecat înot, din orașul Konstanz, de la „Km 0” al fluviului Rin până la Marea Nordului. La momentul plecării a fost prezent domnul Radu Florea – Consulul General al României la Stuttgart, Pr. Paroh Ionel Nemeș, doamna Antonia Olariu ă președinte al Asociației româno-germane din Konstanz și mulți români atât din zonă cât și din alte localități.

Avram Iancu și-a propus să strabată fluviu Rin pentru o Românie fără granițe  și cu ajutorul lui Dumnezeu după 48 de zile a ajuns la punctul final Marea Nordului, străbătând 1032 de km. În periplul  dumnealui pe Rin a avut marea bucurie de a întâlni români și nu numai, care au empatizat cu acțiunea aceasta, oferindu-i ajutorul și toată dragostea, prin cazare, mâncare și cumpărarea de echipament necesar cursei. Un astfel de român este  si domnul Dr. Dumitru Victor, care s-a implicat emoțional și material în această acțiune, precum și  familia Preda din Konstanz.

După finalizarea cursei, la invitația noastră Avram Iancu și echipa lui: Nelu Căpățână, Sandrino Mătasă și Radu Ileană au revenit duminică 3 septembrie la „Km 0”, pentru a sărbători această reușită. Aici au fost întâmpinați de ca. 60 de români veniți cu drapelele României, dorind foarte mult sa-l felicite pe acest brav înotător și pe cei din echipă. A avut loc o festivitate de premiere unde corul parohiei noastre „Sf. Cecilia” împreună cu cei prezenți a intonat imnul național al României, iar Pr. Ionel Nemeș a citit Rugăciunea de mulțumire după ce, cu 48 de zile înainte, la plecare citea Rugăciunea de călătorie. Doamna Heidel Edith, vicepreședinta Consiliului parohial,  a ținut un Laudatio în care a evidențiat dăruirea și abnegația acestui înotător. La final Avram Iancu a primit din partea Comunității românilor din Lankreis Konstanz o plachetă ca semn de apreciere și o mică sponsorizare pentru proiectele viitoare și o diplomă de recunoștință. Nu au fost uitați nici coechipierii dumnealui și ei au primit mici daruri.

După încheierea acestei festivități am servit cu toții masa la un restaurant de pe malul Rinului, iar după aceea oaspeții noștri dragi au plecat spre România.

A consemnat Pr. Prot. Ionel Nemeș