Slujbă de pomenire pentru 15 eroi români din Primul Război Mondial, la Nürnberg

În sâmbăta dinaintea Rusaliilor (26 mai a.c.), după rânduiala Bisericii se face pomenirea de obște a celor adormiți, zi cunoscută și sub numele de „Sâmbăta Morților” sau „Moșii de Vară”. Cu acest prilej, viețuitorii de la Centrul Mitropolitan împreună cu credincioși din Nürnberg au participat în premieră la slujba parastasului în cinstea celor 15 soldați români căzuți în Primul Război Mondial și îngropați în cimitirul din sudul metropolei, despre care s-a aflat doar cu câteva zile în urmă.

În cimitirul „Südfriedhof” din Nürnberg sunt îngropați numeroși soldați căzuți pe câmpul de luptă sau decedați în lagărele de prizonieri, din cele două războaie mondiale, printre aceștia numărându-se, alături de germani și ruși, un număr de 15 soldați români, trecuți la cele veșnice în perioada ianuarie-iunie 1917. Deși încă nu sunt disponibile alte informații decât anul nașterii, anul morții și numele (uneori reproduse greșit) ale celor 15 soldați, se poate presupune că ei au fost prizonieri în urma avansării austro-germane în teritoriul românesc la sfârșitul anului 1916, fază a războiului care a culminat cu vestitele bătălii de la Oituz, Mărășești și Mărăști (vara anului 1917). Mormintele lor se află așezate laolaltă cu morminte ale soldaților ruși, fără o așezare deosebită. Mai multe informații se vor afla, în urma unor cercetări ulterioare. Aceste morminte au rămas multă vreme în anonimatul mulțimilor de cruci ale eroilor, fiind găsite de credincioși din Nürnberg în ziua de prăznuire a Sfinților Împărați Constantin și Elena (21 mai) din acest an.

Deși ziua îndătinată pentru pomenirea eroilor este în Biserica noastră Praznicul Înălțării Domnului, dat fiind importanța acestei descoperiri locale, slujitorii împreună cu maicile de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg și câțiva credincioși au participat la o slujbă de pomenire în cinstea acestor eroi ai neamului, de la moartea cărora se împlinesc 101 ani.

Morminte ale soldaților români din Primul Război Mondial se găsesc și la Viena, Tulln, Zwentendorf (lângă St. Pölten) și în Tirolul de sud – Austria,  la Ingolstadt, Crailsheim, Berlin, Dülmen (lângă Münster), Haltingen (lângă Freiburg), Zwickau – în Germania, precum și la Soultzmatt, în Franța, unde există deja o îndelungată tradiție a pomenirii lor și unde, tot de Sâmbăta Rusaliilor în acest an, ÎPS Părinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale și Meridionale și PS Părinte Sofian, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei noastre au săvârșit Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire și au participat la o conferință. 

Numele eroilor români din Nürnberg sunt:

Matei Aoram (probabil, Avram), infanterist, +24.01.1917

Gheorghe Botaru (probabil, Rotaru), infanterist, 1881, +25.01.1917

Petre Mihale, vânător, +25.01.1917

Konstantin Jonita (probabil, Constantin Ioniță), infanterist, +26.02.1917

Nica Marin, infanterist, + 20.03.1917

Dumitru Mihain (probabil, Mihaiu), soldat, +23.04.1917

George Bălănescu, infanterist,  +23.04.1917

Dian Gitza (Adam Ghiță?) artilerist, +26.04.1917

Tomas Jonitza (Toma Ioniță), infanterist, +9.05.1917

Alexandrel Petresku (Petrescu), artilerist, +9.05.1917

Nicolai Angel (Nicolae Anghel?),infanterist, +15.05.1917

Nicolai Petre, infanterist,  +15.05.1917

Ciorosiana Oprea, infanterist, +22.05.1917

Radu Sgarlad (Scarlat?), infanterist, + 10.06.1917

Aposto (probabil Apostu) Dinu, subofițer, +21.06.1917

 

Veșnică fie pomenirea lor!

Pr. Ioan Popoiu