Slujbă de pomenire pentru Părintele Arsenie Boca la Düsseldorf

Zeci de credincioși s-au adunat duminică, 26 noiembrie, după Sfânta Liturghie, în biserica românească din capitala landului german Nordrhein-Westfalen (NRW), pentru a-l cinsti cum se cuvine pe „Sfântul Ardealului“, la 28 de ani de la mutarea sa la Domnul.

Slujba Parastasului a fost oficiată de părintele Iosif Cristian Rădulescu, parohul comunității ortodoxe românești de la Düsseldorf. Fiecare dintre credincioșii prezenți a dorit să îi aducă un prinos de recunoștință părintelui Arsenie, cerându-l deopotrivă și ajutorul, ca unuia care este încă viu in viețile lor.
Deşi nu este canonizat încă de Biserica Ortodoxă Română, anual milioane de oameni din țară și din străinătate aleg drumul Prislopului pentru a se reculege la mormântul marelui duhovnic, cel care a făcut nenumarate minuni atât în viață cât și după moarte.

Simona Ilea Pop