Vizită pastorală a ÎPS Serafim la Leverkusen și Düren

În preajma sărbătorii Sfintei Mucenițe Ecaterina, în 25-26 noiembrie ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastorală în parohiile „Sf. Mare Muceniță Ecaterina Ecaterina” – Leverkusen și  „Sf. Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș” – Düren, comunități ortodoxe românești situate în Protopopiatul Renania de Nord-Westfalia.

 Pentru creștinii ortodocși români din Leverkusen, ziua de sâmbătă a fost o adevărată binecuvântare. Încă de dimineață numeroși credincioși, unii veniți chiar din Franța, au participat la Sfânta Liturghie de hramul parohiei lor, împărtășindu-se cu Sfintele Taine. După slujba, toți cei prezenți au luat parte la agapa creștină, organizată de membrii parohiei, unde creștinii s-au bucurat și de mâncărurile tradițional-românești.

Bucuria duhovnicească a continuat și seara, atunci când în mijlocul celor prezenți a ajuns și ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, care alături de părintele paroh Adi Andrei Neștian și părintele Cosmin Stan (Parohia Mönchengladbach) a săvârșit Taină Sfântului Maslu. Mai apoi, Ierarhul a adresat un cuvânt duhovnicesc, punând accetul pe importanța trăirii în mod cât mai autentic a credinței creștine :  participarea la Sfânta Liturghie, spovedania și împărtășirea deasă cu Sfintele Taine ale Mântuitorului nostru Iisus Hristos și nevoia de rugăciune smerită, însoțită de postire și fapte de milostenie. Cei prezenți au adresat întrebări legate de cuvântul adresat, la care Părintele Mitropolit a răspuns cu dragoste și bucurie parinteasca.

 

A doua zi, duminică, vizita a continuat în orașul Düren, la parohia „Sf. Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș”, înființată în luna august a acestui an de către părintele Adi Andrei Neștian, ajutat de părintele arhid. Martin Lissmann. Părintele Mitropolit a oficiat Sfânta Liturghie pentru prima dată în acest oraș, înconjurat fiind de mulți credincioși, moment încărcat de emoție și trăire duhovniceasca.

În cuvântul său de învățătură, Mitropolitul a adresat un îndemn profund de a căuta cu toți să fim primitori și împlinitori ai Evangheliei lui Hristos, făcând comparație între creștinul contemporan și dregatorul bogat din pericopa evanghelică a zilei (Luca 18, 18-27). Trăirea adevărată a credinței nu se realizează doar la nivelul vorbelor, ci, concret, în mod practic, zi de zi, prin aplecarea cu iubire și jertfelnicie asupra celor aflați în nevoi și necazuri. Atașarea în mod excesiv de bunurile materiale și de avuții constituie o piedică dramatică în calea proprei noastre veșnicii. De multe ori bogăția îl îngâmfă pe om și acesta nu poate să mai înțeleagă smerenia și chemarea lăuntrică a harului Lui Dumnezeu spre Împărăția cerurilor.

Dupa Sfânta Liturghie a avut loc un eveniment deosebit pentru credincioși, atunci când ÎPS Serafim l-a hirotesit întru citeț pe tânărul Petru Varvaroi, ca urmare a implicării sale în activitatea parohială.

Vizita arhierească s-a încheiat cu agapă creștină la care au participat toți cei prezenți la Sfânta Liturghie, având alături și oficialități politice ale orașului Düren, în frunte cu primarul orașului, Dl. Paul Larue, care a rămas foarte plăcut impresionat de activitatea Bisericii Ortodoxe Române în această zona, apreciind în mod deosebit căldura și valorile creștine românești.

A consemnat Pr. Adi Andrei Neștian