Slujbă în sobor la Traun

Sâmbătă, 1 iulie 2023, în cadrul Cercului Pastoral Misionar al Austriei de Vest, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, în sobor de 10 preoți, în tânăra parohie formată de părintele paroh Ștefan Casian Lungeanu, în Traun, Austria.

Din sobor au făcut parte preoți din toate protopopiatele Austriei, iar la slujbă a participat un număr impresionant de credincioși care s-au rugat pentru sănatatea sufletească și trupească.

În cuvântul de învățătură, părintele Vasile Lungeanu a vorbit despre viața Sfinților Apostoli, evidențiind curajul și dragostea pentru Hristos în propovăduirea Evanghelei la toate neamurile. De asemenea, părinții coslujitori l-au felicitat pe părintele paroh la împlinirea a 5 ani de hirotonie.

După slujbă toți credincioșii prezenți au fost invitați la prima agapă frățească a comunității, organizată de doamnele gospodine ale parohiei.

Părintele Ștefan Casian Lungeanu a fost hirotonit întru preot, la data de 30 iunie 2018, de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim fiindu-i încredințată spre păstorire parohia din Amstetten, apoi a fost chemat la o nouă ascultare, și anume formarea unei noi parohii în Traun, în sudul orașului Linz, atât de necesară pentru credincioșii din această zonă.

Preoții din Cercul Pastoral al Austriei de Vest, îî urează părintelui Ștefan, ani binecuvântați și rodnici duhovnicește, în păstorirea turmei lui Hristos.

 

A consemnat Pr. Liviu-Paul Ghioc, Parohia Bischofshofen – Zell am See