Sărbătoarea parohiei din Bamberg, la 10 ani de existență

Parohia noastră a împlinit anul acesta 10 ani de la înființare, respectiv de la prima Sfântă Liturghie săvârșită în Bamberg. Sub acest aspect, dar și cu prilejul prăznuirii hramului de vară (cinstirea Sfinților Mucenici Kilian, Kolonat și Totnan, Apostolii Franconiei) au avut loc câteva evenimente deosebite desfășurate sub titlul de „Weekend duhovnicesc”. Invitații speciali ai sărbătorii noastre au fost Părintele Profesor Dr. Daniel Benga și Doamna Profesor Dr. Cristina Benga, ambii cadre didactice la Universitatea Ludwig Maximilian din München.

Sâmbătă după-amiază, Doamna Cristina Benga a susținut un seminar pentru mamele din parohie, intitulat “Decalogul mămicilor”, în care le-a oferit participantelor sfaturi și soluții duhovnicești în ceea ce privește educația copiilor, rolul de mamă creștină și viața de cuplu.

Părintele Profesor Benga a vorbit în cadrul unei conferințe, ce a urmat seminarului, despre „Creștinul ortodox în diaspora, între identitate și asimilare”. Au fost prezentate caracteristicile societății germane din perspectiva creștinismului ortodox, precum și provocările spirituale pe care le întâmpinăm locuind în diaspora.

Sfânta Liturghie de duminică a fost slujită în sobor de preoți alcătuit din pr. Prof. Daniel Benga, pr. Paroh Ionut Păun, pr. Mihai Popia (Coburg) și diacon Florin Tarnu (Schweinfurt). Părintele Profesor a vorbit în cadrul predicii despre iubirea sfinților mucenici care au propovăduit credința creștină în zona Franconiei, despre sensul termenului „parohie” și despre cum poate creștinul să își împlinească una dintre cele mai mari nevoi ale sale: nevoia de a fi iubit și de a iubi.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă pentru toți cei prezenți, care au folosit momentul pentru a-i aborda pe invitați cu întrebări și nelămuriri duhovnicești.

Pr. Ionuț Păun, Bamberg