Slujbă în sobor și hirotonie de preot la Vechta

Zile de  aleasă  sărbătoare  şi de mare bucurie au fost pentru credincioşii ortodocşi din Cloppenburg și Vechta, în nord-vestul Germaniei, la jumătatea  lunii decembrie, când în mijlocul lor s-a aflat Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim care a slujit alături de preoții din parohiile situate în preajmă și a sfințit un nou preot pentru românii din Bremerhaven.

Seara zilei de 15 decembrie, a început  cu slujba Sfântului Maslu, la biserica „St. Andreas” din central orașului Cloppenburg, sub protia Mitropolitului Serafim înconjurat de preoții din Protoieria Germaniei de Nord, sobor din care au făcut parte: Pr. Prot. Marius Gabriel Matei (Sogel), Pr. Ioan Drăgoi (Kiel), Pr. Emil Patriche (Iași), Pr. Mihai Ilaș (Hannover), Pr. Alexandru Cărbunescu (Hamburg-Harburg), pr. Vlad Manolache (Hamburg), pr. Marius Cristea (Bremen), diac. Dumitru Dura (secretar eparhial), diac. Cătălin Patriche (Bremen).

 După slujba Sfântului Maslu, Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură în care a evocat pe deoparte foloasele rugăciunii și participării la sfintele Taine ale Bisericii dar și greutățile slujirii aproapelui, aici, în Diasporă. După acest cuvânt Înaltpreasfințitul a dorit să discute direct cu credincioșii și i-a îndemnat să îi fie adresate întrebări de către aceștia. Astfel, timp de mai bine de 2 ore, cu multă răbdare și cu multă căldură sufletească, a răspuns întrebărilor venite de la credincioșii prezenți. Acest lucru a făcut ca atmosfera din biserică să fie și mai caldă, prietenească, familiară mulți mărturisind apoi că aceasta a fost pentru ei o experiență unică și sunt foarte fericiți că au luat parte.

 A doua zi, de dimineață, la Vechta, prima zăpadă a anului din această parte a Germaniei ne-a pregătit un covor alb imaculat iar fulgii de zăpadă,  înlănțuiți într-un dans cu pași doar de ei știuți, ne pregăteau tainic de bucuria sărbătorii hirotoniei unui nou preot. Credincioșii au început să își facă și ei prezența, încărcați cu daruri, cu bucurie și bunăcuviință pentru Casa Domnului iar unii dintre ei au adus mireasma locurilor natale prin înveșmântarea în frumosul costum popular românesc din locurile natale.

 La momentul cuvenit, IPS Serafim a sosit iar credincioșii l-au întâmpinat cu bucurie, răsplata lor au fost zâmbetele și binecuvântările pe care Arhiereul le-a revărsat din belșug peste dânșii.

 Soborul care a slujit alături de IPS Sa a fost alcătuit din preoții Protoieriei Germaniei de Nord dar și preoți sosiți din țară pentru acest eveniment:  Pr. Prot. Marius Gabriel Matei (Sogel), Pr. Ioan Drăgoi (Kiel), Pr. Emil Patriche (Iași), Pr. Mihai Ilaș (Hannover), Pr. Alexandru Cărbunescu (Hamburg-Harburg), pr. Bogdan Ilie (Osnabrück),  pr. Ioan Micu Liviu ( Borkum-Emden), pr. Marius Cristea (Bremen), diac. Dumitru Dura (secretar eparhial), diac. Cătălin Patriche (Bremen).

 Cântarea Sfintei Liturghii a fost susținută de protopsalții  Catedralei Mitropolitane, „Sf. Spiridon” – București, membri în Corul Tronos, al Patriarhiei Române:  Luca Dogaru și Ionuț Fofîsnac, conduși cu măiestrie de părintele diacon Vlad Roșu care la sfârșitul slujbei au susținut și un minunat concert de colinde.

 Înainte de începerea Sfintei Liturghii, IPS Serafim, a adresat un cuvânt de învățătură celor prezenți îndemnându-i să se roage mult ca harul Duhului Sfânt să pogoare în chip bogat în Liturghie dar și peste cel care urma să primească Taina Preoției. Deasemeni, IPS Sa a îndemnat preoții prezenți să trăiască cu intensitate momentele de rugăciune și să actualizeze fiecare momentul propriei hirotonii.

 În cadrul Sfintei Liturghii, la momentul cuvenit PC părinte Diacon Cătălin Patriche a fost hirotonit preot pe seama noii parohii din orașul Bremerhaven, cu hramul „Sf. Ier. Spiridon”și „Sf. Ulrich”.

 Înainte de momentul primirii Dumnezeieștii Euharistii, Ierarhul a ținut cuvânt bogat, amplu plin  de învățătură,cu un spectru larg,  duminica fiind închinată „Celor poftiți la Cină”. Astfel, IPS Sa a accentuat la fel ca și cu o seară înainte, importanța participării la Sfânta Liturghie dar mai ales a Împărtășirii cu Sfintele Taine, a adâncit apoi cuvântul despre importanța rugăciunii personale, particulare dar și comune.  Tot în cadrul cuvântului IPS Sa a adus argument ale științei care vin în spijinul a ceea ce Biserica susține deja de  sute de ani iar în încheiere arhiereul a vorbit despre respectul pe care îl datorăm firii, lucrurilor naturale, chibzuite făcute cu bunăcuviință și pe care Dumnezeu le-a pus în noi cu rânduială.

 A urmat apoi momentul primirii Dumnezeiescului Trup și Sânge, al Domnului nostrum Iisus Hristos, moment la care s-au împărtășit mulți copii dar și foarte mulți credincioși.

 Un moment emoționant și plin de recunoștință, a fost atunci când IPS Serafim și-a îndreptat cuvântul de mulțumire către reprezentantele mânăstirii catolice de maici, care găzduiesc de 3 ani, slujbele ortodoxe, ale comunității românești de la Vechta. Maica stareță dar și maica Erika, care de curând a împlinit 60 de ani de mânăstire, au primit mulțumirile ierarhului, ale părintelui paroh dar și ropotul nesfârșit de aplauze ale întregii biserici care într-un singur glas au cântat celor două măicuțe, Mulți ani trăiască!

 La finalul slujbei, preotul paroh, Marius Cristea a adresat un  cuvânt de mulțumire Ierarhului și preoților prezenți, invitând apoi credincioșii, să ia parte la Concertul de Colinde special pregătit pentru această zi, de părintele diacon Vlad Roșu. Momentul a fost de excepție iar făptura întregii biserici respira emoție și dor de „Acasă”, acolo unde răsună mereu colindul sfânt și bun.

 Cum se putea încheia altfel decât cu sosirea lui Moș Crăciun, care s-a  așezat cu rânduială sub Icoana Mântuitorului, Dar și Dăruitor totodată, a împărțit cu mărinimie  daruri copilașilor prezenți! De asemeni, credincioșii prezenți au primit daruri, astfel, ca nimeni să nu plece nemiluit din Casa Domnului. Agapa de la final, pregătită cu mult drag de enoriași, a fost plinirea bucuriei unei zile duhovnicești depline peste care albul imacult al zăpezii a consfințit plinătatea harului.

Pr. Marius Cristea, Bremen