Corala preoţilor Arhiepiscopiei a colindat la catedrala din Nürnberg

 Vineri, 14 decembrie la Catedrala mitropolitană din Nürnberg a avut loc primul concert de colinde al Coralei „Cantus Metropoliae” a preoților Arhiepiscopiei ortodoxe române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a unui public numeros din capitala Franconiei.

 Corala „Cantus Metropoliae” este alcătuită din slujitori ai altarelor din jumătatea sudică a Germaniei (Bavaria, Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz, Hessen și Sachsen) și Austria (Tirol), dornici de a face misiune duhovnicească nu doar de la altar, ci și cântând colinde și astfel vestind bucuria Nașterii Domnului – așa cum o făceau odinioară, în vremea copilăriei, a seminarului și a studenției – fiindcă a fi colindător nu este o misiune rezervată doar copiilor și tinerilor, ci tuturor creștinilor, cu atât mai ales preoților.

 Repertoriul artistic al coralei preoțești a inclus colinde populare, cântece de stea, cântări bizantine de Nașterea Domnului și adaptări corale ale unor poezii de Crăciun, în aranjamentul artistic al prototopsaltului catedralei Mitropolitane, dr. Claudiu Pătrașcu, absolvent al Seminarului din Câmpulung Muscel și al Universității de Muzică din București. (înregistrarea concertului poate fi urmărită, în mai multe variante: 1; 2; 3)

 Colindele interpretate de slujitorii altarelor provenind din Muntenia, Oltenia, Moldova, Ardeal, Bihor, Sătmar au avut ca subiecte drumul magilor, Nașterea din Betleem, „trezirea” tradițională a gazdelor dar și atenționarea audienței – gazdele de astăzi – că tradiția colindelor nu este numai un obicei bătrânesc, ci o misiune de a vesti Întruparea Fiului lui Dumnezeu, venirea în lume a Domnului Slavei.

 La sfârșitul programului artistic îndelung aplaudat de auditoriu, Mitropolitul Serafim a mulțumit „pentru clipele de mare înălțare sufletească părinților care s-au deplasat unii de la mare distanță, 500 – 600 km venind și ieri și astăzi la repetiție, pentru că acest cor este nou…”. Ierarhul a amintit de Festivalul de colinde al corurilor românești din Diaspora, desfășurat la a treia sa ediție la Viena în 8-9 decembrie, care a încântat numeroși români printr-o performanță deosebită, la fel ca și performanța din seara de vineri, de la Mitropolie, a preoților români. Ierarhul a apreciat efortul deosebit pe care preoții îl depun atât în slujba altarelor, dar și în alte activități misionare precum cele prin colinde: la români colindele sunt deosebit de importante și nimeni nu-și poate închipui o sărbătoare a Crăciunului fără colinde, iar misiunea creștinilor de astăzi este aceea de a transmite tradițiile strămoșești, printre cele ale colindelor, generațiilor viitoare și – după putere, de a le adapta la contextul german care se poate îmbogăți astfel din moștenirea spirituală a românilor.