Slujbe săptămânale pentru românii ortodocși din Ansbach

     Începând din luna decembrie 2014 românii din Ansbach au posibilitatea de a participa săptămânal la slujbele ortodoxe, săvârşite de preoţi români în biserica „Sf. Treime” („Dreieinigkeitskirche”) din Ansbach-Obereichenbach.

Slujbele au loc duminical și în zilele de sărbătoare, începând cu orele 09:00 (Utrenia), respectiv 10:00 (Sf. Liturghie), fiind săvârșite de către PC Părinți Lucian Boloș și Ioan Pop, ostenitori ai așezământului social de la Diaconia din Neuendettelsau.

Românii ortodocși din Ansbach și din împrejurimi nu vor mai fi nevoiți să parcurgă distanțe mari pentru a participa la Sfânta Liturghie. Din această lună, Părinții Lucian Boloș și Ioan Pop vor săvârși în mod regulat sfintele slujbe, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Părinții Lucian Boloș și Ioan Pop, preoți români originari din județul Sălaj, sunt angajați permanenți ai instituției sociale „Diakonie Neuendettelsau” și au săvârșit până în toamna acestui an sfintele slujbe în capela Sf. Iacob din cadrul instituției diaconale. Începând din luna decembrie, prin bunăvoința Bisericii Evanghelice din Ansbach, au obținut permisiunea de a săvârși slujbele ortodoxe în biserica Dreieinigkeitskirche din Ansbach.

Biserica este situată la adresa: Kirchenstr.2, 91522 Ansbach-Obereichenbach. Datele de contact ale părinților slujitori sunt: 

Pr. Dr. Lucian Boloş: Tel: {+49} (0) 98 74/ 689 98 33; Mobil: {+49} (0) 0175 / 580 31 33; E-mail: lucian_bolos@yahoo.de

Pr. Dr. Ioan Pop: Tel: {+49} (0) 98 74/ 503 65 81; Mobil: {+49} (0) 1512 55 13 17 12; E-mail: floripop30@yahoo.com