Elevii şi cadrele didactice din Negreşti-Vaslui se pregătesc de sărbători

Articol preluat de pe pagina de internet a ziarului Vremea nouă din Vaslui

A devenit o tradiţie ca în fiecare an, profesorii şi elevii Şcolii Gimnaziale “Mihai David” și ai Liceului Tehnologic “Nicolae Iorga” din Negreşti, aflate sub patronajul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale şi de Nord să devină mesagerii luminatei sărbători a Naşterii Domnului Iisus Hristos. Cu acest prilej, joi, 18 decembrie, de la orele 16.00, în incinta Şcolii Gimnaziale “Mihai David”-Negreşti va avea loc Festivalul de colinde “Hristos se naşte! Slăviţi-L! “ – ediţia a III-a.

 În programul festivalului vor evolua grupuri de colindători mari şi mici: Corul “Lumină lină” al elevilor de la Şcoala Gimnazială “Mihai David” Negreşti, coordonaţi de prof. Mihai Ambrose; Corul “Armonia” alcătuit din cadre didactice de la Şcoala Gimnazială “Mihai David” Negreşti; Corul “Steluţelor”, alcătuit din elevi de la Şcoala Gimnazială “Mihai David”-Negreşti şi Corul “Zorilor”, alcătuit din elevi de la Şcoala Gimnazială Valea Mare, sub coordonarea profesorului Gheorghe Stan; Corul “Cetina” de la Şcoală cu clasele I-VIII Vultureşti. De asemenea, vor participa şi elevi de la Şcoala Gimnazială “Andone Cumpătescu” Rafaila, Ansamblul “Firicelul”, coordonat de preot Virgil Dudău, Ansamblul “Tradiţii” de la Şcoala Gimnazială Băceşti, Corul Şcolii Gimnaziale Dumești, Corul Şcolii Gimnaziale Todirești, dar şi Corul elevilor de la Liceul Tehnologic “Nicolae Iorga” din Negreşti. 
Festivalul de colinde este sponsorizat de către Mitropolia Germaniei, Europei Centrale şi de Nord , instituţie cu care Şcoala Gimnazială “Mihai David” Negreşti este într-un frumos parteneriat. Acest proiect de parteneriat durează de doi ani şi constă în burse de 25 euro pentru 140 de copii şi o masă caldă la cantina Liceului Tehnologic “Nicolae Iorga” din Negreşti. Pentru sărbătorile de iarnă, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim Joantă a obţinut o sponsorizare de la firma Deichmann din Germania pentru încălțăminte necesară pentru 205 copii. Tot în această perioadă, elevii Şcolii Gimnaziale “Mihai David” din Negreşti vor merge la persoane în vârstă, care sunt bolnave şi singure, cu daruri constând în alimente. 

Prof. Doinița Mihai, Negrești