Slujire arhierească în Nordrhein-Westfalen

La sfârșitul săptămânii a patra a Postului Sfintelor Paști Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în Landul german Nordrhein-Westfalen. Vizita a început vineri seara în capitala landului prin slujirea Tainei Sfântului Maslu în paraclisul Parohiei „Sfânta Treime“ și „Sf. Nicolae“ din Düsseldorf, păstorită de PC Părinte Protopop Iosif Cristian Rădulescu, la care au participat mulți preoți și credincioși. După cuvântul de învățătură rostit de către ierarh pe tema postului, spovedaniei și împărtășirii cu Sf. Taine, a urmat un dialog între credincioși și IPS Sa.

Sâmbătă, 13 aprilie, ÎPS Sa a vizitat  pentru prima dată noua Parohie „Adormirea Maicii Domnului” și „Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava” din Neuss, în apropierea orașului Düsseldorf, în care a oficiat Liturghia baptismală încreștinând  pe prunca Antonia, al treilea copil al familiei Părintelui Octavian Popescu. La Sfânta Liturghie, alături de ierah, a slujit un sobor de 13 preoți și 3 diaconi. În cuvântul de învățătură ÎPS Sa a vorbit despre  actualizarea botezului fiecărui credincios și despre importanța rugăciunii. La sfârșitul Sfintei Liturghii, Părinte Octavian a mulţumit ÎPS Sale pentru bucuria pe care a făcut-o familiei și comunității, părinților și credincioșilor prezenți și i-a îndemnat să doneze pentru copiii nevoiași din Moldova prin programul derulat de Mitropolie, în care sunt ajutați peste 850 copii.

După slujirea din Neuss, la invitația Părintelui Cosmin Stan de la Parohia „Sf. Ier. Calinic de la Cernica” din Mönchengladbach a început sărbătorirea hramului parohiei prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către ÎPS Părinte Mitropolit Serafim înconjurat de un numeros sobor de preoți la care au participat foarte mulți credincioși. În cuvântul de învățătură ierarhul a vorbit despre importanța pe care trebuie să o aibă educația duhovnicească a copiilor și a tinerilor pentru viitorul Bisericii. S-a accentuat importanța limbii române în transmiterea credinței, a legăturii cu Țara-Mamă, precum și a rolului rugăciunii în viața credinciosului. A urmat un viu dialog între credincioși și ierarh.

Duminică, 14 aprilie, în Parohia „Sf. Ier. Calinic de la Cernica” din Mönchengladbach au continuat slujbele cu prilejul sărbătoririi hramului prin Acatistul Sfântului Ierarh Calinic și slujirea Sfintei Liturghii de către ÎPS Părintele Mitropolit Serafim alături de Părintele paroh Cosmin Stan, PC Pr. Claudiu Pătrașcu (Düsseldorf) și Diac. Dumitru Dura și s-a încheiat cu agapa pregătită de gospodinele din parohie. ÎPS Sa a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură în cadrul căruia a tâlcuit Evanghelia duminicii  (Marcu 9, 17-32) apoi a subliniat faptul că Sfântul Ioan Scărarul și Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica au fost oameni ai rugăciunii și ai postului, fiind modele pentru credincioșii de astăzi. Toți cei prezenți s-au închinat la racla păstrată în biserica din Mönchengladbach în care se află o părticică a moaștelor Sf. Ierarh Calinic, primită în dar din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.