Slujire arhierească la Offenburg

Momente de înălţare duhovnicească şi bucuria împreună-rugăciunii împărtăşită
În zilele de 17 şi 18 iunie credincioşii parohiei „Sfânta  Treime” din Offenburg au avut privilegiul de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim. În vizita pastorală, ierarhul a slujit Taina Sf. Maslu și a avut o seară duhovnicească împreună cu credicioșii parohiei, iar duminică ÎPS Serafim a slujit Sfânta Liturghie arhierească.

 

Harului  vindecător al trupului şi sufletului din Taina Sfântului Maslu săvârşită de ÎPS Serafim, împreună cu P.Cuv. părinte Chiril de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg şi de preotul paroh Laurenţiu Băcilă, i-au urmat bogatul cuvânt de învăţătură despre rugăciune, credinţă, nădejde şi dragoste ca mijloace certe de dobândire a mântuirii. Răspunsurile ample şi limpezi ale Ierarhului la întrebările credincioşilor au completat seara duhovnicească.

Sfânta Liturghie arhierească săvârşită de Înaltpreasfinţia Sa împreună cu părinţii sus amintiţi în Duminica Sfinților Români a conferit credicioşilor participanţi (aproximativ 130) un plus de linişte, bucurie şi pace harică atât de necesară tuturor, mai ales în zilele noastre în spaţiul în care trăim. Seninătatea şi pacea privirilor, dar şi sclipirile ochilor şi feţele descreţite şi zâmbitoare ale credincioşilor au fost semne certe ale împărtăşirii bucuriei generată de împreuna-rugăciune. Cuvântul Ierarhului a întregit prin conţinut şi căldură şi petrecerea zilei Domnului întru mântuirea sufletelor.
Răspunsurile la strană au fost date de cântăreţul parohiei, Vasile-Laurenţiu Băcilă, susţinut admirabil de un grup de teologi doctoranzi de la Strasbourg  cărora le mulţumim din suflet pe această cale. În semn de apreciere şi de mulţumire pentru multele şi minunatele daruri duhovniceşti primite, credincioşii parohiei au organizat la sfîrşitul Sfintei Liturghii  o colectă destinată proiectului ÎPS Sale de ajutorare  a copiilor nevoiaşi din Moldova.
Vizita Mitropolitului s-a încheiat cu o agapă frăţească pe spaţiul verde de lângă biserică, desfăşurată în acelaşi spirit de pace, bucurie şi dragoste.

Pr. Laurențiu Băcilă