Zi de bucurie duhovnicească la Vechta

 În parohia Bremen au continuat manifestările religioase dedicate Sfântului Luca, arhiepiscopul Simferopolului, ocrotitorul parohiei. Astfel, în data de 18 iunie, în filia Vechta-Cloppenburg, a fost adusă spre închinare, prin bunăvoința părintelui Alexander Bartash, parohul bisericii rusești din Bremen, o icoană a Sf. Luca cu părticele din sfintele sale moaște.

 

 Pentru a marca această zi de aleasă bucurie, părintele protoiereu Marius Cristea, parohul bisericii a citit Acatistul Sfântului, apoi  a fost oficiată Sfânta Liturghie iar  la momentul liturgic cuvenit, copiii și o mare parte dintre credincioșii prezenți  au fost împărtăşiţi cu Sfintele Taine. În continuare, părintele a oficiat o slujbă de mulţumire şi o rugăciune pentru sănătate.

În cuvântul său, părintele protoiereu a arătat că „mărturisirea Domnului în toate împrejurările vieţii este chemarea Evangheliei și lepădarea de toată grija lumească ce ne împresoară sufletele. Toţi Sfinţii sunt doctorii vindecători, de la Hristos Domnul, ai suferinţelor noastre sufleteşti şi trupeşti. Mărturisirea  lui Hristos  a făcut-o şi Sfântul Luca deodată ca vindecător şi medic fără de plată în condiţii grele şi om al suferinţei în închisori, unde a alinat pe cei aflați în suferință”.

Credincioșii au fost încurajați să creadă în ajutorul Sfântului Luca, ajutor pe care și părintele Marius l-a primit într-un mod minunat și pe care cu multă dragoste l-a așezat la inimă, celor prezenți.    

Cu multă evlavie am venit astăzi, ca să mă închin moaştelor celui nou între sfinţi Luca, Arhiepiscopul Crimeii şi să Îl slăvesc pe Dumnezeul-Treimic, Care rămâne în veci minunat întru sfinţii Lui.” ( participant la eveniment )