Slujire arhierească la Offenburg

Duminică, 26 ianuarie, când facem pomenirea Sfinţilor Cuvioşi Xenofont, Maria, Arcadie si Ioan, Biserica Ortodoxă se afla în cea de a XXXII-a duminica după Rusalii, numită şi a lui Zaheu. La Sfânta Liturghie s-a citit pericopa evanghelica de la Luca, din capitolul 19, 1-10.

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia „Sfânta Treime” din Offenburg unde a săvârşit Sfânta Liturghie şi a ţinut cuvânt de învăţătură. În cadrul Sf. Liturghii a avut loc botezul celui de-al cincilea copil al Părintelui Laurenţiu Băcilă, care a primit numele de Ana. Din soborul slujitor au făcut parte Preacucernicii Preoţi: Gabriel Cernăuţeanu, Achim Băcilă (Sibiu), Marius Băcilă şi Laurenţiu Băcilă (paroh).

La finalul slujbei, Înaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură în care a subliniat că prin participarea tuturor credincioşilor la botezul micuţei Ana, fiecare a putut reînnoi propriul botez cu făgăduinţele făcute că ne lepădăm de Satana şi ne unim cu Hristos. Viaţa creştină înseamnă  tocmai actualizarea permanentă a darurilor primite la botez. Nu suntem creştini decât în măsura în care punem în lucrare harul botezului, silindu-ne să ne rugăm cât mai mult, să postim şi să ne păzim de păcate care alungă harul din viaţa noastră. Harul revine dacă ne pocăim prin mărturisirea păcatelor în faţa preotului duhovnic şi ne angajăm ca şi Zaheu din Sf. Evanghelie să ne îndreptăm viaţa prin săvârşirea faptelor bune.

Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească, la care au participat toţi cei prezenţi.

Parohia cu hramul „Sfânta Treime” din Offenburg a fost înfiinţată în anul 1993 de către vrednicul Părinte Gabriel Cernăuţeanu.