Slujire arhierească la Viena

Pr. Drd. Emanuel Nuţu, Viena

Credincioşii ortodocşi români din Viena au primit zilele trecute binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, care s-a aflat pentru 2 zile în vizită pastoral-misionară. Sâmbătă seară, Înaltpreasfinția Sa a săvârşit slujba Vecerniei în Biserica Sf. Ap. Andrei din sectorul 11 al Vienei, ţinând la sfârşit un cuvânt de învăţătură, arătând folosul rugăciunii şi al primirii Sfintelor Taine în vederea mântuirii sufletului, apoi a dialogat cu credincioşii prezenţi într-o atmosferă de bucurie şi familiaritate, dăruind fiecăruia balsamul potrivit nevoii lor duhovniceşti.

 Tot sâmbătă seara a fost convocată o întâlnire a preoţilor slujitori din Viena şi împrejurimi cu arhipăstorul lor şi cu vicarul administrativ al Austriei,  Pr. Dr. Nicolae Dura. S-a făcut o evaluare a activităţilor pastorale şi culturale ale parohiei şi filiilor şi s-au căutat posibilităţi pentru intensificarea lor, în sensul prezenţei mai intense a părinţilor slujitori în locurile din afara Vienei, unde trăiesc români care au nevoie şi de asistenţă duhovnicească. De asemenea, Ierarhul locului şi-a exprimat dorinţa de a se mai organiza noi parohii în Austria. S-a mai discutat  şi despre învăţământul religios ortodox – ţinând seama de faptul că există mulţi profesori români care predau în şcolile din Austria religia ortodoxă – şi despre activităţile cu tinerii.

Un punct cu totul deosebit, dezbătut cu multă atenţie, a fost proiectul pentru o nouă Biserica românească, ce va fi ridicată în sectorul 2 al Vienei, într-o zona centrală, acolo unde, după un an şi jumătate de discuţii cu oficialităţile vieneze, s-a obţinut deja prin bunăvoinţa oraşului Viena şi a primăriei sectorului 2 o parcelă centrală, la un preţ foarte mic. Pe lângă această nouă biserică, ce va fi înălţată după arhitectură noastră ortodoxă, se va construi o grădiniţă, sala de şedinţe şi evenimente culturale şi alte spaţii care vor primi o întrebuinţare potrivită cu acţiunile religios-culturale ale Bisericii Ortodoxe în societatea austriacă. Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Mitropolit Serafim, de acest proiect s-a ocupat şi se va ocupa în continuare Pr. Emanuel Nuţu.

Duminică, Părintele Mitropolit a săvârşit Sf. Liturghie în Biserica Sf. Ap. Andrei din Viena, ţinând cuvânt de învăţătură, referindu-se la cele două pericope evanghelice rânduite a fi citite şi îndemnând pe credincioşi la rugăciune, la viaţă curată trăită în pace şi linişte duhovnicească, care duc la cunoașterea lui Dumnezeu, o viaţă trăită departe de agitaţia şi neliniştea provocate de demonii care caută să-l despartă pe om de Dumnezeu. La finalul Sf. Liturghii a mulţumit corului Bisericii, care de curând a înregistrat un CD cu Sf. Liturghie, prin purtarea de grijă a Pr. Paroh Nicolae Dura şi sub conducerea d-nei Prof. Agnesia Ivan şi a adus credincioşilor vestea primirii terenului central, pe care va fi înălţată o nouă Biserica românească în capitala Austriei, unde se constată că numărul românilor este mereu în creştere.

În după-amiaza zilei de duminică, Ierarhul a poposit în mijlocul românilor din oraşul Wiener Neustadt, unde a săvârşit Taina Sf. Maslu în prezenţa a numeroşi credincioşi pe care i-a hrănit duhovniceşte prin învăţătură cea bună, folositoare şi ziditoare de suflet şi apoi le-a făcut un mare dar, hirotesindu-l întru duhovnic pe Pr. Răzvan Gâscă, cel care a fost hirotonit în timpul Postului Mare al acestui an şi instalat ca preot în această localitate.