Primul Hram al Parohiei din Kassel

Pr. Dr. Ovidiu Ioan

Duminică, 20 iulie a.c., Parohia Ortodoxă Română „Bunavestire” din Kassel şi-a sărbătorit unul dintre Sfinții protectori, pe Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul. Bucuria duhovnicească a praznicului a fost sporită de prezenţa în mijlocul credincioşilor a Preasfinţitul Părinte Sofian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. 

Parohia din Kassel a fost înfiinţată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim de către P.C. Părinte Ovidiu Ioan în urmă cu doar 3 luni. 

 Sărbătoarea a început de sâmbătă seara, când PS Sofian și Părintele paroh Ovidiu Ioan au oficiat Taina Sfântului Maslu. După cuvântul de învățătură arhieresc, în care s-a reamintit și s-a pus la inima celor prezenți învățătura mângâietoare și mântuitoare de suflete a vrednicului de pomenire și marelui Părinte duhovnicesc Teofil Părăian, credincioșii au avut posibilitatea de a adresa întrebări și a primi lămuriri cu privire la viața creștinilor ortodocși în contextul diasporei, la tradiții bisericești și obiceiuri lumești, la corecta raportare față de un Dumnezeu personal, Căruia ne adresăm zilnic prin rugăciune.

A doua zi Preasfinția Sa a săvârşit Sfânta Liturghie împreună cu Părintele paroh și cu participarea multor credincioși, precum și a unui mic grup de oaspeți din Biserica evanghelică, ce pune la dispoziția comunității ortodoxe românești lăcașul de cult.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia zilei, Duminica a șasea după Rusalii, care vorbeşte despre Vindecarea Slăbănogului din Capernaum, raportându-o la personalitatea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul și subliniind mesajul pe care Sfântul ocrotitor al parohiei din Kassel îl transmite creștinului român ortodox de astăzi: pe de o parte râvna pentru credința ortodoxă și statornicia în identitatea strămoșească și încrederea în comuniunea cu întreaga Biserică a lui Hristos, prin rugăciunile căreia suntem izbăviți din multe necazuri și suntem încredințați că nu suntem singuri în slujirea lui Dumnezeu; pe de altă parte angajamentul în lupta pentru dreptate socială, denunțarea curajoasă a abuzurilor și nedreptăților, sprijinirea celor vitregiți și a victimelor celor lipsiți de scrupule, slujirea aproapelui defavorizat. Sărbătoarea a continuat cu o agapă la care au participat toţi cei prezenţi.

Numărând aproape 200 000 de locuitori, Kassel este al treilea oraș ca mărime din landul Hessen și reprezintă capitala regiunii Nord-Hessen, având sub jurisdicție un milion de suflete. În oraș locuiesc oficial cca. 600 de români; alți credincioși provin din localitățile învecinate pe o rază de 45-50 de km, incluzând orașe mai mari precum Göttingen, Fritzlar, Homberg (Efze), Warburg.