Slujire arhierească și hirotonie în parohia „Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou“ din Dortmund

În duminica din ajunul prăznuirii sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, credincioșii din Parohia „Sf. Cuv. Dumitru Basarabov“ din Dortmund au avut bucuria de a participa la o Sfântă Liturghie arhierească săvârșită de Mitropolitul Serafim în frumoasa biserică cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe“. În timpul slujbei a avut loc hirotonia întru preot a părintelui Adrian Achim, pe seama unei noi parohii.

La Sfânta Liturghie au participat părintele diacon Dumitru Dura (secretar eparhial), părintele paroh dr. Ispas Ruja și părintele diacon Adrian Achim, precum și credincioșii adunați în număr mare pentru a se bucura de această zi de sărbătoare.

Cu prilejul acestei vizite a fost hirotonit întru preot, după cântarea Heruvicului, așa cum este randuiala Bisericii Ortodoxe, diaconul Adrian Achim, fiu al parohiei din Dortmund. Părintele Mitropolit, prin invocarea Duhului Sfânt, i-a dat harul preoției, pentru a îndruma pe credincioșii din noua parohie din Gelsenkirchen cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și Sf. Mucenițe Perpetua și Felicitas“. O vreme, Părintele Adrian Achim va efectua un stagiu de pregătire în parohia din Dortmund, apoi va îndruma pe calea mântuirii pe credincioșii din orașul Gelsenkrichen.

Înaltpreasfinția Sa a tâlcuit Evanghelia duminicală (Matei 6, 22-33, despre grijile vieții) aratând că unul dintre cele mai mari daruri făcute de Dumnezeu omului este libertatea de a face binele sau a face răul. Când ne folosim libertatea să alegem binele atunci îl alegem pe Dumenzeu și nu pe mamona, care este simbolul banului, al bunurilor materiale în exces. Dezechilibrul social, dar și cel ecologic se datorează acestei dorințe de înavuțire, a lăcomiei care caracterizează atât societatea, cât și mediul economic. De aceea și tragedia multor oameni, care nu-L caută pe Hristos și care nu au liniște sufletească.  Mântuitorul ne învață să vedem cu ochii inimii pe ceilalți, să avem ochiul curat de patimi și atunci vom vedea binele din fiecare și nu răul din celălalt, a tâlcuit Părintele Mitropolit Serafim.

La sfârșitul slujbei, părintele Adrian Achim a mulțumit Bunului Dumnezeu și Părintelui Mitropolit Serafim pentru binecuvântarea de a primi harul preoției, precum și părinților lui care l-au îndrumat pe calea slujirii lui Dumnezeu.

Hirotonia întru preot, precum și vizita arhierească au fost un prilej pentru părintele paroh dr. Ispas Ruja de rememor, momentul hirotonirii sale întru preot în capela „Sf. Maria”, în luna februarie 2008 și de a mulțumi Mitropolitului Serafim pentru încrederea și îndrumarea pe care i-a oferit-o în cei doisprezece ani de slujire în parohia „Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou“ din orașul Dortmund.

 Pr. Paroh Ispas Ruja