Copiii din Botoșani și Negrești, bursieri ai Mitropoliei, au primit laptopuri și tablete

În contextul pandemiei Covid-19, Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord – cu sprijinul preoților parohi și al credincioșilor – a organizat o colectă specială pentru achiziționarea de tablete sau alte dispozitive electronice pentru elevii aflați în dificultăți materiale, în special pentru cei din clasele terminale.

 

Biserica Ortodoxă Română a continuat acțiunile caritabile pentru ajutorarea celor afectați în această perioadă de restricțiile impuse de coronavirus. La apelul Înaltpreasfințitului Părinte Serafim de a ajuta pe cei defavorizați prin procurarea de tablete și laptopuri pentru studiu, aceste dispozitive electronice au fost cumpărate și mai apoi distribuite prin programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, elevilor din județele Botoșani și Vaslui, beneficiarii programului nostru. În acest sens, 17 elevi din județul Botoșani au primit câte o tabletă, iar în județul Vaslui au fost distribuite 42 de tablete și 50 de laptopuri. Elevii care au primit un astfel de dispozitiv provin din familii defavorizate și cu mulți copii. Ei se afla în atenția noastră încă de la demararea acestui proiect, iar tabletele și laptopurile au fost distribuite de colaboratorii noștri din țară.

Adresăm pe această cale mulțumiri din partea beneficiarilor tuturor celor care au pus suflet ca să facă o faptă bună, precum și tuturor colaboratorilor care s-au străduit în partea organizatorică pentru identificarea elevilor care au avut nevoie reală de aceste dispozitive.

Fotografii și scrisori de la beneficiarii de tablete din Botoșani

Fotografii de la beneficiarii de tablete din Vaslui