Slujire panortodoxă și întâlnire pastorală în Hannover

 Ierom. Athanasie Ulea

În data de 14 mai 2015 a avut loc la Hannover întâlnirea preoților ortodocși din Germania, anul acesta fiind adresată mai ales clericilor din landurile din nordul și estul Germaniei, putând însă participa toți preoții care aparțin de Conferința Episcopilor Ortodocși, cel mai înalt for ortodox din Germania. Ziua a debutat prin săvârșirea Sfintei Liturghii arhierești, prezidată de către Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar al  Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, înconjurat de câte un reprezentant al celorlaltor biserici ortodoxe prezenți la întrunire. Evenimentele s-au desfășurat în centrul ortodox din Hannover, care cuprinde parohiile Sfântul Sava a comunității sârbe și Sfinții Trei Ierarhi a comunității grecești.

În cuvântul de deschidere al întâlnirii, Preasfințitul Sofian a vorbit despre părintele duhovnicesc și importanța lui în lucrarea pastorală. După propriile cuvinte, această temă este preferată de Preasfinția Sa, având în vedere ucenicia pe lângă marele duhovnic român, Părintele Teofil Părăian, dar și importanța ei deosebită din viața duhovnicească de zi cu zi. Într-o lume în care chiar și informația duhovnicească este relativ ușor accesibilă, aparent nu am mai avea nevoie de părinți duhovnicești. Însă un părinte duhovnicesc nu oferă doar informații, ci viață. El nu oferă un set de legi, ci modelul unei vieți duhovnicești. Citând din cuvintele părintelui Teofil, Părintele Sofian spunea: „Creștinismul este viață, nu gheață!”. Așa cum un părinte se îngrijește pentru buna creștere a copiilor săi, la fel face și un părinte duhovnicesc pentru fiii săi duhovnicești.

În cadrul ședinței s-au discutat teme importante din pastorația credincioșilor, precum situația orei de religie și nevoia unei mai strânse comuniuni dintre comunităților ortodoxe de diferite naționalități.