Sprijin logistic pentru așezămintele sociale din Episcopia Hușilor

În cadrul legăturilor în scop filantropic dintre Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord și Episcopia Hușilor, cu sprijinul Crucii Roșii Bavareze s-a organizat trimiterea în țară a unui nou ajutor umanitar constând într-o ambulanță pentru transport de pacienți și mai multe echipamente de protecție necesare în perioada de pandemie.

Transportul a fost organizat de pr. Klaus Klein (preotul ortodox al Crucii Roșii Bavareze) în colaborare cu conducerea acestei organizații umanitare. Este pentru a doua oară de la începutul pandemiei când colaborarea Mitropoliei cu Crucea Roșie Bavareză se concretizează într-un ajutor material substanțial. În primăvară s-a reușit trimiterea la Iași a unui transport cu echipamente de protecție precum și o donație în bani.Autospeciala tip ambulanță pentru transport de pacienți și echipamentele de protecție au plecat la sfârșitul săptămânii trecute spre România. Înainte de plecare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a binecuvântat transportul și s-a rugat Bunului Dumnezeu să îi ocrotească pe cei care vor primi ajutorul. De asemenea, Ierarhul l-a delegat pe pr. Klein să transmită din partea IPS Sale mulțumiri conducerii Crucii Roșii pentru tot sprijinul acordat în ultimul timp și să îi asigure de întreaga prețuire din partea beneficiarilor acestui ajutor.
Colaborarea dintre cele două instituții: Mitropolia Germaniei și Crucea Roșie Bavareză a început în primăvara anului 2019 și are ca în plan realizarea mai multor obiective în scop umanitar.

Anul trecut, în aceeași perioadă a anului, altă ambulanță a ajuns la Huși, prin intermediul Mitropoliei noastre, aceasta fiind de ajutor cabinetului medical deschis de Eparhia românească în folosul săracilor.
 

 Ierom. Chiril Socaciu