Școala parohială de la Ingolstadt continuă și în timpul pandemiei

Este o tradiție de aproape patru ani în Parohia „Sfinții Ierarhi Calinic de la Cernica și Willibald din Eichstätt” din orașul bavarez Ingolstadt, ca grupa celor mici să se întâlnească, în afara programului slujbei, măcar o dată pe lună, sâmbăta. La sfârșitul lunii octombrie, copiii îndrumați de Maica Marina au pictat icoane pe sticlă.

 

După pauza impusă de carantina de primăvară, Școala Parohială și-a reluat activitatea obișnuită: timp de patru ore, copiii sunt îndrumați de cei mai în vârstă în aprofundarea a diferite aspecte ale credinței. Astfel, sâmbătă 24 octombrie un număr de 15 copii au primit vizita Maicii Marina Muntean, de la centrul Mitropolitan din Nürnberg, cunoscută pentru talentul dumneaei în arta iconografiei bizantine. Nu este prima dată când Maica îi îndrumă pe cei mici din Ingolstadt la ora de desen. De această dată cu toții au căzut de acord să amâne sculptura și pictura de cruci în preajma Paștilor iar acum au reușit să picteze icoane pe sticlă înfățișând scena Nașterii Domnului. De fiecare dată când are loc atelierul de pictură, în duminica cea mai apropiată, părintele paroh Iulian Mihai sfințește icoanele iar apoi copiii le așază acasă în camerele lor. La momentul de rugăciune fiecare mic iconar se bucură de comuniunea cu sfinții și totodată își amintește de momentele frumoase petrecute cu ceilalți copii la atelierul de iconografie.

Știre preluată de pe pagina de internet a Parohiei Ingolstadt